Enhancing writing skills in foreign language teaching through brain-based learning techniques
Beyin temelli öğrenme teknikleri kullanılarak yabancı dil öğretiminde yazma becerisinin geliştirilmesi
- Tez No: 919115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, beyin temelli öğrenme tekniklerinin yabancı dil olarak İngilizce (EFL) yazma becerilerinin gelişimine etkisini incelemek maksadıyla Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda yapılmıştır. Araştırmacının yazma derslerine katılan öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sürecinde deney grubunda yer alan öğrencilerin sol ve sağ beyin yarım kürelerini aktive etmeye yönelik çeşitli etkinlikler yaptırılmış ve bu etkinliklerin öğrencilerin yazma becerilerindeki ilerlemeye katkısı değerlendirilmiştir. Araştırma, öğrencilerin yazma derslerine dair tutumları, fikir üretme süreçlerinde onları motive eden faktörleri ve bu sürecin başka hangi becerilerin gelişimine katkıda bulunduğunun da belirlenmesine katkıda bulunmuştur. Veri toplanması sürecinde; Deney grubuna uygulanan 10 haftalık beyin temelli eğitim programı öncesi ve sonrası elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrencilerin yazılı paragraflarının analizi yoluyla nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Toplanan veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, beyin temelli öğretim stratejilerinin, EFL öğrencilerinin yazma becerileri üzerinde önemli ve olumlu bir etki yarattığı belirlenmiştir. Ayrıca, beyin temelli öğrenme tekniklerine dayalı eğitim alan öğrencilerin kelime dağarcığı, dil bilgisi, bilişsel kapasiteleri, eleştirel düşünme ve analitik becerilerinde gelişmeler kaydettikleri de saptanmıştır. Görüşme bulguları, öğrencilerin yazma derslerine ve araştırmacının uyguladığı öğretim tekniklerine yönelik olumlu görüşler sergilediklerini ortaya koymaktadır. Bu olumlu görüşler, öğrencilerin yazma becerilerine dair motivasyonlarının artmasına ve daha iyimser bir tutum geliştirmelerine katkı da sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of brain-based learning techniques on the development of writing skills in foreign language teaching. This research was conducted with both experimental and control group students involved in writing classes at a preparatory school of a foundation university in Turkey. The research aims to determine the effect of using various activities to stimulate the left and right hemispheres of students' brains to monitor progress in writing skills. Additionally, it aims to identify the factors that encourage students' perspectives and ideas towards writing classes, as well as which other skills they are developing. The results of the experimental group before and after the test have been compared after 10 weeks of brain-based training. A qualitative research approach has been used, such as semi-structured interviews for data collection and the analysis of written paragraphs obtained from students. The data has been analyzed by dividing it into thematic options. According to the research findings, the use of brain-based teaching strategies in English as a Foreign Language (EFL) writing classes has a significant impact on the writing skills of EFL students. Additionally, students who received brain-based education have shown improvement in their vocabulary, grammar, cognitive capacities, critical thinking, and analytical skills. Moreover, the interview findings revealed that students expressed positive feelings about the progress of their writing classes and the teaching methodology used by the researcher. In addition to this, because of the answers they provided, their motivation has improved, and they have adopted a more optimistic attitude towards writing.