Öğretmenlerin örgütsel sosyalleşmeleri ile işe bağlanmaları arasındaki ilişki
The Relationships between teachers' organizational socialization and their work engagement
  1. Tez No: 919116
  2. Yazar: MEHMET CENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, öğretmen görüşlerine göre öğretmenlerin örgütsel sosyalleşmeleri ile işe bağlanmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun il merkezindeki 19 devlet lisesinde görevli 690 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, bu okullarda görevli 408 öğretmenle yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır ve araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde, kişisel bilgi formu yer almakta; ikinci bölümde, öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeylerini ölçmek amacıyla Erdoğan ve Dönmez (2019) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği”yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise öğretmenlerin işe bağlanma düzeylerini ölçmek amacıyla Schaufeli ve Bakker (2003) tarafından geliştirilen“Utrecht Work Engagement Scale”ölçeği yer almaktadır.“İşe Bağlanma Ölçeği”Türkçe'ye Özkalp ve Meydan (2015) tarafından uyarlanmıştır. Veriler, uç değerler elendikten sonra yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t-test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi, basit doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin örgütsel sosyalleşmeleri ile işe bağlanmaları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki vardır ve örgütsel sosyalleşme işe bağlanmayı anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between teachers' organizational socialization and their work engagement according to teachers' views. The population of the study consists of 690 teachers working in 19 public high schools in Giresun city center in the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected through face-to-face interviews with 408 teachers working in these schools and the relational survey model was used in the study. A data collection tool consisting of three sections was used in the study. The first part includes a personal information form; the second part includes the“Organizational Socialization Scale”developed by Erdoğan and Dönmez (2019) to measure teachers' organizational socialization levels. The third section includes the“Utrecht Work Engagement Scale”developed by Schaufeli and Bakker (2003) to measure teachers' level of work engagement.“Work Engagement Scale”was adapted into Turkish by Özkalp and Meydan (2015). The data were analyzed using percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, simple linear and multiple linear regression analysis methods after eliminating outliers. According to the results of the study, there is a positive and significant relationship between teachers' organizational socialization and job engagement and organizational socialization significantly predicts job engagement.