Ceza hukuku boyutuyla blokzincir teknolojisi ve kripto varlıklar
Blockchain technology and crypto assets in the context of criminal law
  1. Tez No: 919132
  2. Yazar: ERKAM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışma, blokzincir teknolojisi ve kripto varlıkların ceza hukuku yönleriyle ele alınmasını konu edinmektedir. Bu çerçevede çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, blokzincir teknolojisi ve kripto varlıklara ilişkin temel kavramlar, çalışmanın devamındaki konular için aydınlatıcı olması zımnında genel hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde malvarlığına karşı işlenen suçlar yoluyla kripto varlıkların korunması ele alınarak, kripto varlıkların hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi TCK'da düzenlenen malvarlığına karşı suçlar açısından mütalaa edilmiştir. Üçüncü bölümde, blokzincir alanında ortaya çıkan, özel anahtarların ele geçirilmesi, yetkisiz madencilik faaliyetleri, blokzincirlerde hukuka aykırı verilerin depolanması ve kripto varlıkların müsaderesi gibi yeni fenomenler ceza hukuku yönleriyle ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise özellikle“7518 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile getirilen değişiklikler sonrasında Sermaye Piyasası Kanununda düzenlenen suçların blokzincir teknolojisiyle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Her bir bölümün ilgili kısmında gerekçeli kanaatimize yer verilmekle birlikte, çalışmanın sonuç bölümünde varmış olduğumuz kanaatimiz özet bir şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses blockchain technology and crypto-assets from the perspective of criminal law. Within this framework, the study is structured into four chapters. The first chapter provides an overview of the fundamental concepts related to blockchain technology and crypto-assets, establishing a foundational understanding that will be further developed in subsequent chapters. The second chapter examines the protection of crypto-asset ownership within the framework of crimes against property, regarding the crimes against property outlined in the Turkish Criminal Code. The third chapter explores emerging phenomena in the blockchain world from a criminal law perspective, including the seizure of private keys, cryptojacking activities, the storage of illegal data on blockchains, and the confiscation of crypto-assets. The fourth section of the study examines the relationship between the crimes regulated in the Capital Markets Law and blockchain technology, particularly considering the amendments introduced by the“Law No. 7518 on the Amendment of the Capital Markets Law”. While our reasoned opinion is included in the relevant sections of the study, we present a summary of our position in the conclusion.