Öğretmen adaylarının eğitimde robotik kodlama uygulamalarına giriş dersi süreçlerinin incelenmesi
An Analysis of pre-service teachers' course process on introduction to robotics coding aplications in education
  1. Tez No: 919131
  2. Yazar: SENEM EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitimde robotik kodlama uygulamalarının yaygınlaşması, bu alanda nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesini daha önemli ve öncelikli hale getirmiştir. Bu çalışma, Mersin'de bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesi bünyesinde öğrenim gören farklı bölümlerden 21 öğretmen adayının,“Eğitimde Robotik Kodlama Uygulamalarına Giriş”seçmeli dersine ilişkin süreçlerini, bu süreçte karşılaştıkları problemleri ve çözüm yöntemlerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kapsamında durum çalışması ile gerçekleştirilen bu çalışmada, öğretmen adaylarının deneyimlerini detaylı bir şekilde analiz edebilmek için ders gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve belge incelemesi gibi veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmanın temel amaçlarından biri, öğretmen adaylarının robotik kodlama eğitimi sürecinde geliştirdikleri teknolojik ve pedagojik yaklaşımları anlamak ve bu süreçte karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelme stratejilerini ortaya koymaktır. Bunun yanı sıra, farklı bölümlerdeki öğretmen adaylarının derse ilişkin deneyimlerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve öğretmen adaylarının teknolojiyi etkili bir şekilde kullanarak öğrenme süreçlerini zenginleştirdikleri, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirdikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, robotik kodlama eğitiminin yalnızca teknik bilgi kazandırmakla kalmayıp, aynı zamanda pedagojik yetkinlikleri artırdığını ve mesleki gelişim açısından değerli katkılar sunduğunu göstermektedir. Araştırma, eğitimde robotik kodlama uygulamalarının öğretim programlarında daha geniş ve sistematik bir şekilde yer alabileceğini ve bu alandaki farklı disiplinlerde yapılacak çalışmaların önemini vurgulamaktadır. Gelecekte, farklı bağlamlarda yapılacak çalışmalarla bu bulguların genellenebilirliğinin test edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of robotic coding applications in education has made the training of qualified teachers in this field more important and a priority. This study aims to deeply examine the processes of 21 teacher candidates from different departments studying at the Faculty of Education of a state university in Mersin regarding the elective course“Introduction to Robotic Coding Applications in Education”, the problems they encountered in this process, and their solution methods. In this study, which was conducted with a case study within the scope of the qualitative research method, data collection tools such as lesson observations, semi-structured interviews, and document review were applied in order to analyze the experiences of the teacher candidates in detail. One of the main objectives of the research is to understand the technological and pedagogical approaches developed by the teacher candidates in the robotic coding education process and to reveal the strategies to overcome the difficulties encountered in this process. In addition, it was aimed to compare the experiences of teacher candidates in different departments regarding the course. The obtained data were evaluated with the content analysis method and it was determined that the teacher candidates enriched their learning processes by using technology effectively and developed their problem-solving and critical thinking skills. The results show that robotic coding education not only provides technical knowledge but also increases pedagogical competencies and provides valuable contributions in terms of professional development. The research emphasizes that robotic coding applications in education can be included in teaching programs in a broader and more systematic way and that studies to be conducted in different disciplines in this field are important. In the future, it is recommended to test the generalizability of these findings with studies to be conducted in different contexts