2020 tarihli ortaokul sınıf rehberlik programlarının ve önerilen etkinliklerin değer eğitimi açısından incelenmesi
An Examination of 2020 secondary school guidance programs and recommended activities in terms of value education
  1. Tez No: 919134
  2. Yazar: SECRA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ COŞKUN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 2020 tarihli sınıf rehberlik programı doğrultusunda ortaokul kademesinde sınıf rehberlik etkinlikleri uygulanmaktadır. Bu etkinliklerde“kök değerler”ve“karakter güçleri”dikkate alınmıştır. Bu araştırmada, 2020 tarihli ortaokul sınıf rehberlik programını incelemek ve önerilen etkinliklerdeki değerleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışma, genel tarama modellerinden tekil tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma, tarama modeli bağlamında“doküman analizi tekniği”kullanılarak yapılmıştır. Doküman analiz sürecinde, betimsel analiz basamakları kullanılmıştır. Araştırmada kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmış ve 2020 tarihli ortaokul sınıf rehberlik programı ve programdaki kazanımlara yönelik hazırlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki tüm etkinlikler analiz edilmiştir. Araştırmada değerlerin; gelişim alanları, sınıf düzeyleri ve değer sınıflamalarına göre hangi sıklıkta ve nasıl yer aldığı ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırma sonucunda tüm sınıf düzeylerinde sosyal duygusal gelişim alanında daha fazla değerlere yer verildiği görülmüştür. Akademik gelişim alanı, değerlere yönelik etkinlikler içermekle birlikte, bu değerler sosyal duygusal alandaki kadar belirgin değildir. En az kariyer gelişim alanında değerlere yer verilmiştir. Sınıf seviyesi arttıkça, etkinliklerde yer alan değerlerin sayısının azaldığı görülmüştür. En çok değer içeren etkinlikler 5. sınıf seviyesinde bulunurken en az değer içeren etkinlikler 8. sınıf seviyesinde bulunmaktadır. Tüm sınıf düzeylerinde evrensel değerler, belirgin bir şekilde daha fazla vurgulanmıştır. Dini ve ahlaki değerler, evrensel değerlere kıyasla daha az yer almış olsa da, her sınıf düzeyinde dengeli bir şekilde dağıtılmıştır. Estetik, politik, bilimsel ve toplumsal değerlerin sayısı tüm sınıf seviyelerinde düşük orandadır. Rehberlik etkinliklerinde sevgi, sorumluluklarına duyarlılık, nezaket sahibi olma, çalışkanlık, saygı, yardımlaşma en çok bulunan değerlerdir. Hoşgörü, iyi niyetli olma, doğal çevreye duyarlılık, şükretme, barış, paylaşma, estetik duyarlılık, demokrasi bilinci, misafirperverlik, dayanışma, görgülü olma, centilmenlik, israf etmeme en az bulunan değerlerdir. Millet sevgisi, milli bilinç, vatanseverlik, özgürlük, bağımsızlık gibi değerlere ise etkinliklerde yeterince yer verilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classroom guidance activities are implemented at the secondary school level in line with the 2020 classroom guidance program of the Ministry of National Education, Board of Education and Board of Education. In these activities,“root values”and“character strengths”were taken into consideration. In this study, it was aimed to examine the secondary school classroom guidance program dated 2020 and to reveal the values in the proposed activities. This study was conducted using the single survey model, one of the general survey models. The study was conducted using the“document analysis technique”in the context of the survey model. In the document analysis process, descriptive analysis steps were used. Easily accessible case sampling was used in the study and all activities at the 5th, 6th, 7th and 8th grade level prepared for the secondary school classroom guidance program dated 2020 and the achievements in the program were analyzed. In the study, the frequency and form of values according to developmental areas, grade levels and value classifications were analyzed separately. As a result of the research, it was seen that more values were included in the social emotional development area at all grade levels. Although the academic development area includes activities related to values, these values are not as prominent as in the social emotional development area. Values were included the least in the career development area. As the grade level increased, the number of values included in the activities decreased. The activities with the highest number of values were found at the 5th grade level, while the activities with the lowest number of values were found at the 8th grade level. Universal values were significantly more emphasized at all grade levels. Although religious and moral values were less emphasized than universal values, they were distributed in a balanced manner at each grade level. The number of aesthetic, political, scientific and social values is low at all grade levels. In guidance activities, love, sensitivity to responsibilities, kindness, diligence, respect, and cooperation are the most common values. Tolerance, goodwill, sensitivity to the natural environment, gratitude, peace, sharing, aesthetic sensitivity, democracy awareness, hospitality, solidarity, good manners, gentlemanliness, not wasting are the least common values. Values such as love of nation, national consciousness, patriotism, freedom and independence were not sufficiently included in the activities.