Okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilirlik pedagojik alan bilgileri ile çocukların sürdürülebilir davranışları ve ekolojik ayak izi farkındalıkları
Preschool teachers' pedagogical knowledge of sustainability and its impact on children's sustainable behaviors and ecological footprint awareness
- Tez No: 919135
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarının sürdürülebilir çevreye yönelik davranışı ile ekolojik ayak izi farkındalıkları üzerinde okul öncesi öğretmenlerinin pedagojik alan bilgilerinin etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sürdürülebilir Çevreye Yönelik Pedagojik Alan Bilgileri Ölçeği, 48-66 Aylık Çocukların Sürdürülebilir Çevreye Yönelik Davranışları Ölçeği, 48-66 Aylık Çocukların Ekolojik Ayak İzi Farkındalıkları Ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve odak grup görüşme formaları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilir çevreye yönelik pedagojik alan bilgi düzeylerinin yüksek olduğu, okul öncesi dönem çocuklarının sürdürülebilir çevreye yönelik davranış düzeylerinin genel anlamda orta, sürdürülebilir çevreye yönelik ekolojik ayak izi farkındalık düzeylerini yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Okul öncesi öğretmenleri ve ebeveynlerle yapılan görüşmelere göre, öğretmenlerin sürdürülebilirlik ile ilgili farklı yöntem ve teknikleri kullandıkları, sürdürülebilirlik ile ilgili bilgilerinin olduğu fakat daha fazla bilgiye gereksinimlerinin olduğu, çocukların sürdürülebilirlik, ekolojik ayak izi ve geri dönüşüm ile ilgili bilgilerinin olduğu fakat daha fazla bilgiye gereksinimlerinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the effect of preschool teachers' pedagogical field knowledge on preschool students' behaviour related to sustainable environment and their awareness of the ecological footprint. The exploratory sequential mixed method, one of the mixed research methods, was used in the research. This research used the Pedagogical Field Knowledge Scale of Preschool Teachers towards Sustainable Environment, the Behavior Scale of Children Aged 48-66 Months towards Sustainable Environment, the Ecological Footprint Awareness Scale of Children Aged 48-66 Months, semi-structured interview forms and focus group interview forms were used as data collection tools in the research. The quantitative data of the research were analyzed using the IBM SPSS program. The qualitative data of the research were analyzed through the content analysis technique. According to the findings of the study, preschool teachers' pedagogical field knowledge regarding the sustainable environment is high, preschool children's behaviour exhibited regarding the sustainable environment is generally moderate, ecological footprint awareness regarding the sustainable environment is high. According to the interviews with preschool teachers and parents, it was found that teachers use different methods and techniques related to sustainability, they are knowledgeable about sustainability, but they need more information, children have information about sustainability, ecological footprint and recycling, but they need more information.