The Ideological foundations of sports policies in the earlyTurkish Republic: The Case of Turkey Training CommunityAlliance
Erken cumhuriyet dönemi spor politikalarının politiktemelleri: Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı dönemi
- Tez No: 919150
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez genel hatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında beden terbiyesi ve spor politiklarını Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı dönemine odaklanarak politik ve ideolojik yönleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda dönemin beden terbiyesi ve spor politiklarını şekillendiren etkenler bu alandaki uygulamalar üzerinden analiz edilecektir. Biyopolitika, fiziksel kültür ve ulus inşası gibi ana faktörlere odaklanarak, beden terbiyesi ve sporun devlet tarafından verilen ideolojik önemi irdelenecektir. Devletin TİCİ üzerinde artan kontrolü ve etkisi örneklendirilerek incelenecek, iki savaş arasındaki bu dönemde bu alanın politik önemi analiz edilecektir. Bu noktada Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yılları arasındaki devamlılık göz önünde bulundurularak modern sporların Türkiye'deki geçmişi de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the sports and physical training policies of early republican Turkey during Turkey Training Community Alliance (TICI) era. In this context, the political and ideological factors which shaped these policies during the early years of the Republic will be analyzed through practices and policies in this field. The ideological significance of sports and physical training for the government of Turkey will be interpreted, with a focus on factors such as biopolitics, physical culture, nation-building, and nationalism. In this regard, this study aims to analyze how the single-party regime of this period ideologically utilized sports and physical training policies in the nation-building process. The influence and control of the regime over TICI will be explored, emphasizing the political developments in the interwar period. Additionally, the background of modern sports in Turkey will be analyzed, considering the continuity between the early years of the Republic and the Ottoman Empire.