An example of determination of s wave velocity using microtremors and spatial autocorrelation method
Mikrotremorlar ve uzaysal oto korelasyon yöntemi kullanarak s dalga hızının belirlenmesine bir örneğin tanımlanması
  1. Tez No: 919155
  2. Yazar: AYDIN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TÜYSÜZ, DOÇ. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katı Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
S dalgası hız yapısının belirlenmesi, kuvvetli yer hareketinin doğru tahmin edilmesinde son derece önemli bir kavramdır. Bu belirlemeler aynı zamanda depreme dayanıklı yapı tasarımı ve depremden kaynaklanan hasar dağılımının değerlendirilmesi için de ayrı bir önem taşımaktadır. Özellikle çevresel titreşimlerin önem kazandığı yerleşim ve nüfus açısından çok yoğun kentsel bölgelerde, diğer jeofizik ve jeoteknik yöntemlere nazaran uygulamalarda daha az kısıtlamalar içermesi nedeniyle Mikrotremor Ağ Ölçümleri S dalgası hız yapısının belirlenmesinde oldukça ilgi çekici ve amacına uygun bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Mikrotremor Ölçüm yöntemi (MSM) bilinen klasik sismik yöntemlerin bir uygulaması yada uzantısı olarak geliştirilmiş bir yöntem değil tamamıyla farklı bir fikre dayanan yeni bir yöntemdir. Bu yöntem uygulamada çeşitli sınırlamalar getiren ana teorisinden çeşitli kabuller ve koşullar getirilerek türetilmiş ve üzerinde araştırmaların devam ettiği bir yöntemdir. Bu sebepten en azından şimdilik detaylı bir arazi araştırması uygulaması için uygun bir yöntem değildir. Mikrotremor Ağ Ölçümlerinin uygulanabilirliği, en azından teorik olarak, herhangi bir arazi ile sınırlı değildir. Bu yöntem, yalnızca kentsel bölgelerin zemin yapısının belirlenmesinde değil aynı zamanda petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynakların araştırılmasında da kullanılabilen bir araştıma yöntemidir ve bu yönüyle klasik sismik yöntemlerden farkı yoktur (Okada, 2003). Bu çalışmada Adapazarı şehrinin güneyindeki Toyota (TYT) otomobil fabrikası alanı içerisindeki zeminin S dalgası hız yapısının belirlenmesi için Mikrotremor Ağ Ölçümleri yapılmıştır. Adapazarı tarih boyunca güçlü depremlerle sarsılmış ve bu depremlerde pekçok bina yıkılmıştır. Şehir Türkiyenin deprem açısından en tehlikeli yerleşim alanlarından biridir ve Kuzey Anadolu Fay Zonuna çok yakındır. 0.9-4.5 Hz aralığında faz hızı dispersiyon eğrisinin elde edilmesi için Uzaysal Otokorelasyon (SAPC) Yöntemi kullanılmış ve daha sonra çalışılan sahadaki S dalgası hız profilinin belirlenmesi için Hermann tarafından 2002 yılında geliştirilmiş olan SURF96 yazılımı yardımıyla faz hızı dispersiyon eğrisi verilerine ters çözüm uygulanmıştır. Belirlenen S dalgası hız profilinin penetrasyon derinliği 400 metreye kadar ulaşmaktadır. Analizler sonucu elde edilen S dalgası hız profili ve diğer bulgular Amerikan şartnamesi (Uniform Building Code, UBC, 1997) kullanılarak değerlendirilmiştir. Buna göre Toyota otomobil fabrikası alanı içerisindeki zeminin sınıflaması kısaca şöyle özetlenebilir. İlk 19 metre yumuşak zemin (SE), 19 metre ile 34 metre arası sert zemin (SD), 34 metre ile 94 metre çok sıkı zemin ve yumuşak kaya (SC), son olarak 94 metreden sonrası kaya (SB).
Özet (Çeviri)
It is widely recognized that the determination of S-wave velocity structure is important in accurately predicting strong ground motion. Such information is required for aseismic design and mitigating the damage distribution caused by earthquakes. Microtremor array measurement has been recognized as one of the attractive and convenient exploration method for determining the S-wave velocity with less practical restriction than the other geophysical and geotechnical methods, especially in highly populated urban areas where much consideration must be given to the vibrotational environment. Microtremor survey method (MSM) has not been developed as an application or extension of the conventional seismic method, but it is a totally new method based on totally new idea. The microtremor method is derived from several assumptions and conditions in its basic theory, which impose a limitation in applicability, so that it needs additional obsevation. For this reason, the microtremor method is, at present, regarded as a method not suitable for detailed survey in any field of application. The applicability of the microtremor array measurement is, at least theoretically, not limited to any field. It is a survey method for delineating subsurface structure, not only for urban ground but also for exploration of oil, gas and other resources. In this sense it is no different from the conventional seismic method (Okada, 2003). In this study, array measurement of microtremors at Toyota (TYT) automobile factory site to the south of the city of Adapazarı were performed to estimate the S-wave velocity of soil formation. Adapazarı is a city where strong earthquakes repeatedly occured and many buildings were completely destroyed during the instrumental and historical period. It is located at one of the most hazardous regions in Turkey, very close to North Anatolian Fault (NAF) zone. The Spatial Autocorrelation (SPAC) method was used to determine phase velocity dispersion curve in the frequency range from 0.9 to 4.5 Hz. An inversion technique was subsequently applied to determine the S-wave velocity profile at the examined site using by SURF96 surface waves analysis software developed by Hermann in 2002. The determination of S-wave velocity profiles reached a depth of 400 meters. The evaluation of obtained S wave velocity profile and associated information was perform using by Uniform Building Code (UBC, 1997). According to this, soil classification for Toyota site can be summarized as follows; The top 19 m was classified soft soil (SE). From 19 m to 34 m was classified stiff soil (SD), from 34 m to 94 m was classified very dense soil and soft rock (SC) and deeper than 94 m was classified rock (SB).