Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) örneklerinde klorothalonil'in akut toksik etkileri
Acute toxic effects of cholorothalonil on Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) samples
- Tez No: 919156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kabukluların, alglerin veya mikroorganizmaların deniz araçlarının su altındaki yüzeylerine yapışmasıyla oluşan tabakaya biyofouling denir. Yüzeylerdeki bu biyolojik birikintilerin oluşumunu engellemek için antifouling adı verilen koruma yöntemi kullanılır.Bu amaç için kullanılan biyositler etkili maddelerdir, ancak bu maddeler hedef dışı organizmalar için de tehdit oluşturma potansiyelindedir. Bir tür kirlenme önleyici ajan olarak kullanılan klorothalonilin çevre için bazı riskler oluşturduğu bilinmektedir. Bu çalışmada; 0, 10, 100 ve 1000 μg/l klorothalonil'in Akdeniz midyeleri (Mytilus galloprovincialis) üzerindeki akut toksik etkileri (96 saat) histopatolojik ve bazı genotoksik bulgular bakımından değerlendirildi., Maruziyetlerden sonra midyeler dissekte edildi.Hemolenf, solungaç, sindirim bezi ve manto dokularından analizler için örnekler toplandı. Hemolenf örnekleri, toplam hemosit sayısı, hücre tipleri ve genotoksik etkiler (mikronükleus ve nuklear anomaliler) bakımındanincelendi. Doku örnekleri ise histopatolojik bulgular bakımından olarak değerlendirildi. Solungaç kesitlerinde gözlenen en önemli histolojik bulgular; lipofuskin granüllerinde artış, hemolenfatik sinüslerin genişlemesi, hiperplazi ve füzyon olarak belirlendi. Özellikle 1000 μg/l klorothalonil'e maruz bırakılan midyelerin sindirim bezi kesitlerinde lümen çevresinde epitel hücre deformasyonları ve bağ dokusu infiltrasyonu tespit edildi. Manto kesitlerinde ise daha yüksek doz maruziyetinde hemosit infiltrasyonunda artış gözlendi. Ayrıca en yüksek doz maruziyetinde odaksal nekrotik alanlar belirlendi.
Özet (Çeviri)
The layer formed by the adhesion of crustaceans, algae, or microorganisms to the underwater surfaces of marine vessels is known as biofouling. To prevent the formation of these biological accumulations on surfaces, a protective method called antifouling is used. The biocides used for this purpose are effective agents; however, these substances also have the potential to pose a threat to non-target organisms. Chlorothalonil, used as a type of antifouling agent, is known to pose certain risks to the environment. In this study, the acute toxic effects (96 hours) of chlorothalonil at concentrations of 0, 10, 100, and 1000 μg/L on Mediterranean mussels (Mytilus galloprovincialis) were evaluated in terms of histopathological and certain genotoxic findings. After exposure, the mussels were dissected, and samples were collected from hemolymph, gill, digestive gland, and mantle tissues for analysis. Hemolymph samples were examined for total hemocyte count, cell types, and genotoxic effects (micronucleus and nuclear anomalies). Tissue samples were assessed for histopathological findings. The most significant histological findings observed in gill sections included an increase in lipofuscin granules, enlargement of hemolymphatic sinuses, hyperplasia, and fusion. Particularly in mussels exposed to 1000 μg/L chlorothalonil, epithelial cell deformations and connective tissue infiltration around the lumen were detected in digestive gland sections. In mantle sections, an increase in hemocyte infiltration was observed at higher exposure doses, and focal necrotic areas were identified at the highest dose exposure.