Легенда как специфическая форма культурного сознания(на материале крымских текстов)
Kültürel bilincin biçimi olarak efsane (Kırım metinlerinde)
- Tez No: 919157
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİNA TEMNENKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2012
- Dil: Rusça
- Üniversite: Taurida National University named after VI Vernadsky
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu doktora tezin amacı efsanenin kültürel bilincin biçimi olarak araştırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Kırım Efsaneleri ile ilgili bütün kitaplar incelenerek yapılmıştır. Efsane; asıl olarak gerçek olaylara dayalı sözlü halk hikayesi (daha geç dönemde yazıya geçirilen), çoğu zaman efsanevi dokunuşlarla çarpıtılmış bir tarihi gerçektir. Efsane, belirli bir yeri veya insan1 anlatırken onları kutsallaştırır, sıradan yer ve insanların arasından yüceltir, onlara bir önem yükler ve onları toplum için değerli hâle getirir. Bu yüzden efsanenin ve hikâyesinde mutlaka olağanüstü bir mucizeye dayanılır, fakat hikâye gerçek gibi anlatılır ye içinde gecen olaylar gerçekten yaşanmış gibi kabul edilir. Kırım materyallerinin analizi, efsanedeki kurgunun değerlere dayandığını göstermekte; özellikle söz konusu değerlerin manası efsaneye inanılmasını sağlamaktadır. Metinleri incelediğimiz zaman bir benzerlik fark ettik. Efsanede mucize, doğrudan değerle bağlantılıdır. Öykünün dayandığı değer ne kadar önemliyse mucize de o kadar dikkat çekici ve sıra dışıdır. Efsanenin en az araştırılan folklor alanlarından biri olmasıdır. Onun kendine özgü tarza hâlâ tartışmaların odağındadır. Ayrıca efsane, günümüzde dahi kültürel bilincin canlı ve etken bir parçası olmaya deva etmektedir. Dolayısıyla, efsanelerin toplanması meselesinin yanı sıra her şeyden önce bu olgunun özünün incelenmesi hâlâ güncelliğini koruyan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate myth as a form of cultural consciousness. This study was conducted by analyzing all the books on Crimean Legends. A legend is essentially an oral folk story based on real events (later written down), however a historical fact often distorted with mythical thinking. When describing places or people, legend sanctifies them and elevates them above ordinary places and people. Legend gives them significance and makes them valuable to society. That's why legends are always based on an extraordinary miracle, but the story is told as if it were true. The events that took place in it are considered as if they really happened. The analysis of the Crimean materials shows that the fiction of the legend is based on values; especially the meaning of these values makes the legend believable. In the myth, the miracle is directly linked to the value. The more important the value on which the story is based, the more remarkable and extraordinary the miracle is. This is because myth is one of the least researched areas of folklore. Its distinctive style is still at the center of debates. In addition, the legend remains a vibrant and active part of cultural consciousness even today. Therefore, in addition to the issue of collecting legends, examining the essence of this phenomenon is still a very topical phenomenon.