Akıllı destinasyon teknolojileri deneyiminin davranışsal niyetler üzerindeki etkisi: Algılanan değerin ve destinasyon imajının aracı rolü
The effect of smart destination technologies experience on behavioral intentions: The mediating role of perceived value and destination image
- Tez No: 919170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Teknoloji insan hayatına her gün biraz daha entegre olmakta, insanların davranışları da bu teknolojilere göre şekillenmektedir. Akıllı destinasyonlar her ne kadar donanımsal özellikleri ile akıllı şehirlerin bir uzantısı gibi görülse de öncelikler, hedefler ve amaçlar açısından farklılaşmaktadır. Akıllı destinasyon teknolojileri, gitgide yaygınlaşan ve insan davranışlarına yön veren teknoloji kullanımları karşısında destinasyonlara rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu bağlamda akıllı destinasyon teknolojileri deneyimlerinin, turistlerin gelecekteki davranışlarını ne derece etkileyebileceğinin bilinmesi önemlidir. Ayrıca destinasyonda elde edilen deneyimlerin imaj ve değerin algılarını da etkilediği, imaj ve değerin de destinasyona karşı niyetleri etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, akıllı destinasyon teknolojilerinin destinasyon imajı, algılanan değer ve davranışsal niyetleri üzerinde etkileri olabilmektedir. Destinasyon imajı ve algılanan değer, akıllı destinasyon teknolojileri deneyimlerinin davranışsal niyetlere etkisinde aracı roller oynayabilir. Bu çalışmanın amacı akıllı destinasyon teknolojilerinin davranışsal niyetlere olan etkisinde destinasyon imajı ve algılanan değerin aracı etkilerini belirlemektir. Literatürde daha önce yapılan çalışmalarda akıllı destinasyon teknolojilerinin davranışsal niyetlere olan etkileri ve destinasyon imajının aracı rolü belirlenmiştir. Bununla beraber, akıllı destinasyon teknolojileri deneyimlerinin davranışsal niyetlere etkisinde, destinasyon imajı ve algılanan değerin aracılık rollerini aynı model üzerinde test eden ve akıllı destinasyon teknolojileri deneyimlerinin algılanan değere etkililerini ölçen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma literatürdeki bu boşlukları dolduracak olması sebebiyle önemlidir. Çalışma bulgularında akıllı destinasyon teknolojilerinin, davranışsal niyetler üzerinde etkisinin olduğu, destinasyon imajı ve algılanan değerin bu etkide aracı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber akıllı destinasyon teknolojilerinin en çok değer algılarını etkilediği ve turistlerin niyetleri üzerinde algılanan değerin daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlara göre akıllı destinasyon teknolojileri deneyimleri turistlerin değer ve imaj algılarının iyileştirilmesi açısından önemlidir. Çalışma sonuçları, hizmet baskın mantık çerçevesinde yorumlanmış, destinasyon imajının akıllı destinasyon teknolojileri kullanılarak nasıl iyileştirilebileceği ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology is becoming more integrated into human life every day, and people's behaviors are shaped according to these technologies. Although smart destinations are seen as an extension of smart cities with their hardware features, they differ in terms of priorities, goals and objectives. Smart destination technologies provide a competitive advantage to destinations against increasingly widespread technology usage that directs human behavior. In this context, it is important to know to what extent smart destination technology experiences can affect tourists' future behaviors. It is also known that experiences gained in the destination affect image and value perceptions, and image and value affect intentions towards the destination. Therefore, smart destination technologies can have effects on destination image, perceived value and behavioral intentions. Destination image and perceived value can mediators in the effect of smart destination technology experiences on behavioral intentions. The aim of this study is to determine the mediating effects of destination image and perceived value in the effect of smart destination technologies on behavioral intentions. In previous studies in the literature, the effects of smart destination technologies on behavioral intentions and the mediating role of destination image have been determined. However, no study has been found that tests the mediating roles of destination image and perceived value on the same model in the effect of smart destination technology experiences on behavioral intentions and measures the effects of smart destination technology experiences on perceived value. This study is important by filling these gaps in the literature. The study findings determined that smart destination technologies have an effect on behavioral intentions, and destination image and perceived value have mediating effects. However, it has been revealed that smart destination technologies affect value perceptions the most and perceived value is more effective on tourists' intentions. According to these results, smart destination technology experiences are important in terms of improving tourists' value and image perceptions. The study results were interpreted within the framework of service-dominant logic, and suggestions were presented on how the destination image could be improved by using smart destination technologies.