Sahildeki kentsel düzenlemelerin toplumsal hafızaya etkisi: Trabzon örneği
The effect of coastal urban arrangements on social memory: The case of Trabzon
- Tez No: 919171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde kentleri dönüştürmek ve kentleşmeyle doğan ihtiyaçlara cevap vermek için kentsel düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler, kentsel ihtiyaçları karşılarken aynı zamanda kent kimliği, kent kültürü ve toplumsal hafıza üzerinde de önemli etkiler yaratmaktadır. Kentlerin kimliği, kültürel miras ve toplumsal hafızayla doğrudan ilişkilidir. Kentsel müdahaleler ise bu kimliği şekillendiren başlıca faktörlerden biri olup, bireylerin kentle kurduğu bağ ve toplumsal hafızanın şekillenmesinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Trabzon sahillerindeki kentsel düzenlemelerin toplumsal hafızaya etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen kullanılmıştır. Veri elde etmek için yarı yapılandırılmış mülakat tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmada kriter örneklemi temel alınmıştır. Örneklem grubunu Arsin ve Yomra ilçelerinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireyler oluşturmaktadır. Araştırma 20 kişi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, sahil hattındaki fiziksel değişikliklerin, geleneksel kullanım biçimlerini ve kültürel ritüelleri büyük ölçüde dönüştürdüğü, bunun neticesinde yerel halkın kentsel mekâna dair hafızasında ve kimlik algısında değişim yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban regulations are implemented today to transform cities and address the needs arising from urbanization. While these regulations aim to meet urban needs, they also have significant impacts on urban identity, culture, and social memory. The identity of cities is directly linked to cultural heritage and social memory. Urban interventions are among the key factors shaping this identity, playing a crucial role in how individuals connect with the city and how social memory is formed. This study examines the impact of urban regulations along the Trabzon coastline on social memory. A qualitative research method with a phenomenological design was employed. Data was collected using a semi-structured interview technique. The study is based on criterion sampling, with the sample group consisting of individuals aged 65 and above residing in the Arsin and Yomra districts. The research was limited to 20 participants. Findings indicate that physical changes along the coastline have significantly transformed traditional usage patterns and cultural rituals. Consequently, shifts have been observed in the local population's memory of urban space and perception of identity.