Pnömonili koyun akciğerlerinde mycoplasma türlerinin moleküler olarak araştırılması
Molecular investigation of mycoplasma species in sheep lungs withpneumonia
  1. Tez No: 919207
  2. Yazar: HABİP SACILIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Koyun ve keçilerde akut/subakut veya kronik pnömonik Mycoplasma enfeksiyonları yüksek morbidite ve bazen yüksek mortalite nedeniyle önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ancak Mycoplasma etkenlerinin üretilmesi zordur. Bu nedenle hastalığın gerçek sıklığı bilinmemektedir. Bu çalışmada mezbahanelerde kesilen koyun ve keçilerin akciğerlerinde makroskopik olarak bulunan pnömoni lezyonlarından Mycoplasma türlerinin araştırılması amaçlanmaktır. Bu amaçla Şanlıurfa ve Adıyaman bölgesindeki mezbahanelerden, pnömonili koyun ve keçilerden aseptik şartlarda lezyonlu akciğer dokuları alınacak ve gerekli analizleri için soğuk zincir şartlarında ve kısa süre içerisinde Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim dalı rutin teşhis laboratuvarına ulaştırılacaktır. Ulaştırılamayacak lezyonlu akciğer dokuları, vakit kaybetmeksizin -20 derecede dondurularak analiz zamanına kadar saklanacaktır. Çalışmada en az 100 akciğer dokusu test edilecektir. Numunelerden direkt DNA analizi yapılacak, aynı zamanda da kültür amacıyla besi yerlerine ekimler yapılarak bu besi yerlerinden DNA izolasyonu gerçekleştirilecektir. Daha sonra elde edilen DNA örnekleri kullanılarak cins ve tür spesifik primer çiftleri kullanılarak muhtemel türler M. ovipneumoniae, M. mycoides subsp. capri, M. capricolum subsp. capripneumoniae, M. capricolum subsp. capricolum, M. agalactiae ve M. arginini açısından test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Acute/subacute or chronic pneumonic Mycoplasma infections in sheep and goats cause significant economic losses due to high morbidity and sometimes high mortality. However, Mycoplasma agents are difficult to produce. Therefore, the true frequency of the disease is unknown. In this study, it is aimed to investigate Mycoplasma species from pneumonia lesions found macroscopically in the lungs of sheep and goats slaughtered in slaughterhouses. For this purpose, lesioned lung tissues will be taken from slaughterhouses in Şanlıurfa and Adıyaman region, from sheep and goats with pneumonia under aseptic conditions and will be delivered to the routine diagnostic laboratory of Harran University Veterinary Faculty Microbiology Department in a short time under cold chain conditions for necessary analysis. The lesioned lung tissues that cannot be reached will be frozen at -20 degrees without losing time and stored until the time of analysis. At least 100 lung tissues will be tested in the study. Direct DNA analysis will be made from the samples, and at the same time, DNA isolation will be carried out from these media by planting in the media for culture purposes. Using genus and species-specific primer pairs using DNA samples obtained later, probable species were identified as M. ovipneumoniae, M. mycoides subsp. capri, M. capricolum subsp. capripneumoniae, M. capricolum subsp. capricolum will be tested for M. agalactiae and M. arginine.