Mevcut yerleşimlerde sağlıklaştırma modeli
Rehabilitation model in existing settlements
- Tez No: 919211
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI FERAH AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Sosyolojiden ekonomiye, sağlıktan mimariye birçok disiplinin ortak konusu olan kentler, tarihin her döneminde değişime uğramıştır. Özellikle kentlerin yapısı Sanayi Devrimi'nden sonra yeni bir boyut kazanarak, toplum yapısını da değiştirmiştir. İnsanların yaşamayı tercih ettikleri mekanlardaki farklılaşma yeni politikaların doğmasına yol açmıştı. Bu politikalardan en önemlisi ise kentleşmedir. Sanayi devriminin sunmuş olduğu imkanlar neticesinde Dünya kentlerinde kırsalın itici gücü ve kentsel alanların çekiciliği ile nüfus hareketi hızlanmıştır. Nüfus hareketlerinin sonucunda artan nüfus kentsel alanlarda farklı yerleşim dokularının oluşmasına sebep olmuştur. Bu yerleşim dokuları genellikle plansız şekillenmiştir. Plansız yerleşimlerde yaşayanlar elektrik, kanalizasyon, temiz su ve sanitasyon gibi altyapı hizmetlerinden, barınma, ulaşım, güvenlik, istihdam, yeterli gıda, eğitim gibi sosyal ve mekânsal hizmetlerden mahrum kalmaktadır. Yeterli hizmetin sağlanamadığı toplumda ise sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlar oluşmaktadır. Bu sebeple Dünya'da sağlıklı kent modellerinin oluşumu gereklilik arz etmektedir. Bu çalışma ile; kent ve kentlinin artan ihtiyaçlarının günümüz koşullarınca karşılanması için mevcut yerleşimlerde sağlıklaştırma modelinin yaratılması amaçlanmaktadır. Tarihten günümüze uzanan kentler birçok farklı işlevi ve kültürü içinde barındırmaktadır. Bu nedenle her kentin sorunları da farklılık göstermektedir. Mevcut yerleşimlerde sağlıklaştırma çalışması ancak o kentin, bölgenin ya da yerleşimin fiziksel, sosyal ve ekonomik kültürüne uygun bir yöntemle gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda, Dünya'daki mevcut yerleşimlerde uygulanmış olan sağlıklaştırma modelleri ile yönetimleri analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen veriler ile mevcut yerleşimlerde sağlıklı yaşama koşullarının oluşturulmasını gösteren model sunulmaktadır. Bu model ile mevcut yerleşimlerde ilerleyen teknoloji ve ihtiyaçlar sebebiyle doğacak yeni yapılanmaların bulunduğu zamanda nasıl değerlendirilerek geleceğe aktarılmasının anahtarı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities, which are the subject of study in a multitude of disciplines, including sociology, economics, health and architecture, have undergone significant transformations throughout history. In particular, the structure of cities underwent a significant transformation following the Industrial Revolution, which in turn gave rise to changes in the structure of society. The diversification of residential preferences gave rise to the formulation of novel policies. Of these policies, urbanisation is arguably the most significant. The opportunities presented by the Industrial Revolution have resulted in a significant acceleration of population movement within urban areas worldwide, driven by the pull of urbanisation in rural areas and the push of rural-to-urban migration. As a consequence of population shifts, the growth in the number of people has resulted in the emergence of diverse settlement configurations within urban contexts. These settlement textures are typically the result of unplanned processes. The lack of infrastructure and social services in unplanned settlements deprives residents of essential amenities such as electricity, sewerage, clean water and sanitation, as well as housing, transportation, security, employment, adequate food and education. The lack of adequate services in a society leads to the emergence of social, economic and environmental problems. It is therefore imperative to develop healthy city models worldwide. This study aims to create a sanitation model for existing settlements to meet the growing needs of urban populations in the current context. Cities have historically and continue to serve a multitude of functions and cultures. Consequently, the issues faced by each city are distinct. Rehabilitation work in existing settlements should be conducted in a manner that is consistent with the physical, social, and economic culture of the city, region, or settlement in question. In this context, the sanitation models and management techniques employed in existing settlements worldwide have been analysed and interpreted. Based on the data obtained, a model illustrating the creation of healthy living conditions in existing settlements is presented. This model demonstrates how to assess the new structures that will emerge due to advancing technology and evolving needs in existing settlements and how to transfer them to the future.