Katılım bankalarındaki mali ceza uygulamalarının islam iktisadı açısından incelenmesi
Examination of financial penalty practices in participation banks in terms of islamic economics
- Tez No: 919212
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Hukuk, Banking, Economics, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sözleşme yapan taraflardan birisinin gücü yetmesine rağmen sözleşmenin sorumluluklarını vaktinde ve tam olarak yerine getirmeyerek suç işlemesine karşılık verilecek cezanın ne olduğu meselesi hususunda gerek klasik fukahâ gerekse günümüzdeki fukahâ farklı görüşler ileri sürmüştür. Bu görüşler incelendiğinde klasik fukahânın çoğunluğunun böyle bir suç işleyen kimseye mali niteliği olmayan cezalar, günümüzdeki fukahânın da mali niteliği olan cezalar uygulanması gerektiği konusunda görüş ileri sürdükleri görülür. Günümüzdeki fukahânın ileri sürdükleri mali ceza uygulamaları da birbirinden farklıdır. Bu tezde katılım bankalarındaki mali ceza uygulamaları İslam iktisadı açısından ele alınmaya ve ileri sürülen her bir görüş İslam iktisadı çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılacaktır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda herhangi bir suça karşılık verilen cezanın adaleti sağlamak açısından suça uygun olması gerektiği ve gücü yetmesine rağmen sözleşmenin sorumluluklarını vadesinde tam olarak yerine getirmeyen kimseye ceza verilirken de bu ilkenin göz önünde bulundurulması gerektiği ve bu ilkeyi öne çıkaran görüşün isabetli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Both the classical jurists and the modern jurists have different views on the issue of the punishment to be given in case one of the contracting parties commits an offence by not fulfilling the responsibilities of the contract on time and in full despite his ability. When these views are examined, it is seen that the classical jurists argue that non-financial penalties should be applied to the person who commits such an offence, and the modern jurists argue that financial penalties should be applied. The financial penalty practices put forward by the fuqaha of today are also different from each other. In this thesis, the financial penalty practices in participation finance will be discussed in terms of Islamic economics and each view put forward will be evaluated within the framework of Islamic economics. As a result of the evaluations made, it has been concluded that the punishment given in response to any crime should be appropriate to the crime in order to ensure justice, and that this principle should be taken into consideration when punishing the person who does not fully fulfil the responsibilities of the contract in due time despite being able to do so, and that the view that emphasises this principle is justified.