Koroner bypass cerrahisi hastalarında erken dönem kardiyopulmoner telerehabilitasyonun egzersiz kapasitesi, kardiyak fonksiyon, yaşam kalitesi ve emosyonel duruma etkisi
The effect of early cardiopulmonary telerehabilitation on exercise capacity, cardiac function, quality of life and emotional status in coronary bypass surgery patients
- Tez No: 919226
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR, DOÇ. DR. HANİFE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi geçiren hastalara telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan faz I ve erken dönem faz II kardiyopulmoner rehabilitasyon ile uyku hijyeni eğitiminin egzersiz kapasitesi, kardiyak fonksiyonlar, emosyonel durum, yaşam kalitesi ve uyku kalitesine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: KABG cerrahisi geçiren 40 hasta randomize olarak müdahale (MG) ve kontrol (KG) gruplarına atandı. Her iki gruba taburculuğa kadar Faz I rehabilitasyon programı uygulandı. Taburculuk sonrası MG grubuna 3 hafta, haftada 3 gün telerehabilitasyonla kardiyopulmoner rehabilitasyon (KPR) programı ve uyku hijyeni teknikleri uygulanırken, KG grubunun KPR programı denetlenmedi. Hastaların kardiyak fonksiyonları ekokardiyografi ve Sol Ventrikül Disfonksiyon Ölçeği (LVD36), egzersiz kapasitesi ve fiziksel aktivite düzeyi 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) ve Duke Aktivite Durum Skalası (DASI), periferik kas kuvveti kavrama kuvveti ve Otur Kalk Testi (SST), yaşam kalitesi Minnesota Kalp Yetmezliği ile Yaşam Anketi (MKYYA), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), kaygı düzeyi Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI), dispne ve egzersiz toleransı Modifiye Borg Ölçeği (MBÖ) ve Modifiye Sağlık Araştırmaları Konseyi Dispne Skalası (MMRC) ile değerlendirildi. Sonuç ölçümleri preoperatif ve postoperatif 4. haftada olmak üzere iki kez gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of phase I and early phase II cardiopulmonary rehabilitation and sleep hygiene training on exercise capacity, cardiac functions, emotional state, quality of life and sleep quality in patients undergoing CABG surgery. Materials and Methods: Forty patients who underwent CABG surgery were randomly assigned to the intervention group (IG) and the control group (CG). Phase I rehabilitation programs were implemented for both groups until discharge. Post-discharge, the IG received a cardiopulmonary rehabilitation (CPR) program via telerehabilitation, including sleep hygiene techniques, for 3 weeks, 3 days per week, while the CPR program for the CG was not supervised. Cardiac functions were evaluated using echocardiography and the Left Ventricular Dysfunction Scale (LVD36); exercise capacity and physical activity level were assessed using the 6-Minute Walk Test (6MWT) and the Duke Activity Status Index (DASI); peripheral muscle strength was measured by grip strength and the Sit-to-Stand Test (STS); quality of life was assessed with the Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire (MLHFQ); sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); anxiety levels were measured using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI); and dyspnea and exercise tolerance were assessed using the Modified Borg Scale (MBS) and the Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (MRC). Outcome measures were recorded twice, preoperatively and at the 4th postoperative week.