Diyabetik koroner arter hastalarında radiyal arter greft kullanılarak tam arteryel revaskülarizasyon
Complete arterial revascularization using radial artery in diabetics with coronary artery disease
- Tez No: 192125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BERAT CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETAMAÇ: Diabetik koroner arter hastalarında arteryel greft kullanımının prognozaolumlu yönde etki eden avantajları vardır. Bu çalışmanın amacı; diabetik koroner arterhastalarında tam arteryel revaskülarizasyonun etkinliğini ortaya koymaktır.MATERYEL VE METOD: Eylül 2001 ile Kasım 2004 tarihleri arasında 238ardışık diabetik koroner arter hastasına kardiyopulmoner bypass altında izole KABGyapıldı. Bu hastaların kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Total arteriyelrevaskülarizasyon sol internal torasik arter (LİTA) ve bir ya da iki radial arterin (RA) greftolarak kullanılmasıyla gerçekleştirildi. Total erteryel revaskülarizasyon yapılmayan 147hastanın (Grup I) erken dönem sonuçları, TAR yapılan 91 hastanın (Grup II) sonuçlarıylakarşılaştırıldı.BULGULAR: Demografik veriler her iki gruptaki hastalarda da benzerlikgösteriyordu. Ortalama distal anastomoz sayısı iki grup arasında farklı değildi. (3.14 ± 0.9ve 3.19 ± 0.9). LITA greft kullanımı oranı iki grupta da benzerdi (%98,9 ve %96,6) fakatRA greft kullanım oranı grup II'de anlamlı oranda yüksekti. (%33 ve %99). Bilateral RAkullanım oranı Grup 2'de %56 idi. Operatif mortalite yönünden iki grup arasında önemlibir fark yoktu (%1,4 ve %1,1). Postoperatif İABP kullanımı (%4 ve %3), inme oranı (%1.1ve %2,1), kanama için reoperasyon (%2 ve %4) ve derin sternal enfeksiyon oranı (1% ve1,1%) idi.
Özet (Çeviri)
COMPLETE ARTERIAL REVASCULARIZATION USING RADIALARTERY IN DIABETICS WITH CORONARY ARTERY DISEASESUMMARYOBJECTIVE: The prognostic advantage of arterial grafts appear to be particularlyhigh in patients with diabetes mellitus (DM). The aim of this study was to demonstrate theinfluence of complete arterial revascularization (CAR) in diabetics with coronary arterydisease.METHODS: From September 2001 till November 2004, 238 consecutive diabeticpatients underwent isolated CABG utilizing cardiopulmonary bypass. These patients?records were retrospectively reviewed. CAR was performed using left internal thoracicartery (ITA) and one or two radial arteries (RA). The early-term outcomes of 91 patientsundergoing CAR (Group 2) were compared to those of 147 patients not undergoing CAR(Group 2).RESULTS: Demographic data for patients in both groups were similar. Mean distalanastomosis number was similar between two groups (3.14 ± 0.9 versus 3.19 ± 0.9). Onaverage, Group II was similar to Group I in terms of ITA grafting (98,9% versus 96,6%)and less likely to have RA grafting (33% versus 99%). The rate of using bilateral RA inGroup 2 was 56%. There was no significant difference in operative mortality (1,4% versus1,1%), need for IABP (4% versus 3%), stroke (1.1% versus 2,1%), reexploration forbleeding (2% versus 4%) and deep sternal infection (1% versus 1,1%).