An Interpretation of cybersecurity in Türkiye through the lens of actor-network theory
Aktör-ağ teorisi merceğinden Türkiye'deki siber güvenliğin bir yorumu
- Tez No: 919237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Türkiye'deki siber güvenliği Aktör-Ağ Teorisi (ATT) ve Materyal Göstergebilim merceğinden incelemektedir. Siber güvenlik alanında AAT çerçevesini kullanan sınırlı sayıda çalışma olduğundan, bu tez literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu ağın pratikte nasıl işlediğini ortaya çıkarmak için ulusal siber güvenlik stratejileri, yasal çerçeveler, kolluk kuvvetleri broşürleri ve pazarlama materyalleri gibi temel belgeleri analiz ederek siber güvenlik uygulamalarının oluşumunda insan ve insan olmayan aktörler arasındaki ilişkiselliği araştırmaktadır. AAT'yi yol gösterici bir çerçeve olarak kullanan bu çalışma, eylem programları, maddi, stratejik ve söylemsel dayanıklılık gibi kavramların yanı sıra çeviri, ilişkilendirme ve ikame gibi süreçleri de incelemektedir. Bulgular, farklı aktörlerin siber güvenlik aktör-ağını dayanıklı kılmak için ilişkisel etkiyi nasıl ürettiklerine dair betimleyici bir açıklama sunmakta, siber güvenlik uygulamalarının ve nesnelerinin farklı alanlarda (bölgesel, ağ ve akışkan) nasıl işlediğini, ürettikleri etkileri ve karşılaştıkları zorlukları analiz ederek göstermektedir. Son olarak, teorik içgörüleri ampirik bulgularla bütünleştirmekte ve siber güvenliği bir aktör-ağ olarak anlamak için yeni bir çerçeve sunmaktadır. Böylece, insan-insan dışı etkileşimler ve sosyo-teknik uygulamaların mekânsal ve ilişkisel boyutları üzerine tartışmaları ilerleterek teknolojinin sosyolojik incelenmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines cybersecurity in Türkiye through the lens of Actor-Network Theory (ANT) and Material Semiotics. Since there is a limited number of studies using the ANT framework in the field of cybersecurity, this thesis makes an important contribution to the literature. It explores relationality between human and non-human actors in the formation of cybersecurity practices by analyzing key documents such as national cybersecurity strategies, legal frameworks, law enforcement brochures, and marketing materials to reveal how this network functions in practice. Using ANT as a guiding framework, it investigates processes such as translation, association, and substitution, alongside concepts like programs of action, material, strategic and discursive durability. The findings provide a descriptive account of how different actors produce relational impact to make the cybersecurity actor-network durable, demonstrating how cybersecurity practices and objects function across different spaces—regional, network, and fluid—by analyzing the effects they produce and the challenges they encounter. Finally, it integrates theoretical insights with empirical findings and provides a novel framework for understanding cybersecurity as an actor-network. Thus, it contributes to the sociological study of technology by advancing discussions on human-nonhuman interactions and the spatial and relational dimensions of socio-technical practices.