Özengen piyano eğitimi alan öğrencilerin çalışma alışkanlıklarının öğrenci ve öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
A Study of the practice habits of amateur piano students based on the views of students and teachers
  1. Tez No: 919238
  2. Yazar: CANER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE GRANÇER OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, özengen (amatör) müzik eğitimi veren kurslarda piyano eğitimi alan öğrencilerin çalışma alışkanlıklarını hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin bakış açılarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle öğrencilerin düzenli ve disiplinli çalışma prensiplerini ne ölçüde benimsedikleri, zor pasajlara yaklaşımları, motivasyon kaynakları ve öğretmen rehberliğinin çalışma sürecindeki rolü bu araştırmanın problem durumunu oluşturmaktadır Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'un Anadolu yakasındaki altı farklı özengen müzik eğitim kurumlarında, eğitim gören 150 öğrenci ve aynı kurumlarda eğitim veren 26 piyano öğretmenine iki ayrı anket gönderilmiştir. Tarama modeliyle yürütülen bu araştırmadaki veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve toplamda 38 soruluk iki adet anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin büyük çoğunluğunun düzenli çalışmanın önemini bildiğini ancak bir kısmının çalışma planlaması ve zor pasajları aşma stratejileri konusunda kararsız kaldığını göstermektedir. Öğretmenlerin ise öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını dikkate alarak çalışma programları hazırlamaya ve takip etmeye özen gösterdiği, ancak bu takibin bazı durumlarda düzenli sürdürülemediği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, hem öğrenci hem de öğretmen perspektifinden bakıldığında, bu çalışmanın verileri, öğretmen rehberliği, sistemli çalışma alışkanlıkları, motivasyon, eser analizi ve bireysel planlama gibi faktörlerin piyano eğitiminde belirleyici unsurlar olduklarını ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın sonucunda, öğrencilerin teknik ve müzikal altyapılarını güçlendirmek üzere bireyselleştirilmiş çalışma planları hazırlanması, ısınma egzersizleri ve zor pasajlara yönelik çalışmaların öğretilmesi, aile desteğinin artırılması ve ders dışı motivasyon etkinliklerinin düzenlenmesi önerilmektedir. Bu bağlamda, özengen müzik kurslarındaki piyano eğitim sürecinin daha etkili ve sürdürülebilir biçimde planlanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the study habits of students receiving piano education at amateur music education courses from both students' and teachers' perspectives. Specifically, it investigates the extent to which students adopt regular and disciplined study principles, their approaches to challenging passages, sources of motivation, and the role of teacher guidance in the study process, forming the core problem of this research. To this end, two separate surveys were administered to 150 students and 26 piano teachers across six different amateur music education institutions on the Anatolian side of Istanbul. Utilizing a survey model, data were collected through a personal information form developed by the researcher and two questionnaires comprising a total of 38 questions. The collected data were analyzed using descriptive statistical methods. Findings indicate that the majority of students recognize the importance of regular study, although some remain uncertain regarding study planning and strategies for overcoming difficult passages. Teachers were found to make efforts to prepare and monitor study programs by considering the individual needs of students; however, this monitoring could not be consistently maintained in some cases. In conclusion, from both student and teacher perspectives, the data of this study reveal that factors such as teacher guidance, systematic study habits, motivation, repertoire analysis, and individualized planning are decisive elements in piano education. Based on the results, it is recommended to develop individualized study plans to strengthen students' technical and musical foundations, to teach warm-up exercises and strategies for difficult passages, to increase family support, and to organize extracurricular motivational activities. In this context, it is anticipated that the piano education process in amateur music courses can be planned in a more effective and sustainable manner