Metanın kısmi oksidasyonu ile hidrojen üretiminin verimlilik analizi
The efficiency analysis of hydrogen production via partial oxidation of methane
  1. Tez No: 919240
  2. Yazar: AYNUR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hidrojen enerjisi, artan enerji talebini ve fosil yakıtların neden olduğu çevre sorunlarını çözmek için ideal bir temiz enerjidir. Metanın dönüşümü yoluyla, kirletici olmayan ve yenilenebilir olan, yüksek enerji yoğunluğuna sahip hidrojen elde edilebilir. Metanın kısmi oksidasyonu (POX), metan ve oksijenin bir katalizörün varlığında yüksek sıcaklıklarda reaksiyona girmesiyle gerçekleşen bir reaksiyondur. Bu işlem genellikle hidrojen üretimi için kullanılır. Kısmi oksidasyonun verimliliği, çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar arasında kullanılan katalizörün tipi ve kalitesi, işlem sıcaklığı ve basıncı, metan ve oksijen oranı gibi parametreler yer alır. Ayrıca, prosesin verimliliği üzerindeki etkileri dikkate alınmalıdır. CO2 ve CO gibi yan ürünlerin oluşumu, işlem verimliliğini etkileyebilir. Bu yan ürünlerin miktarı düşük olmalıdır çünkü fazla miktarda CO2 emisyonları çevresel sorunlara yol açabilir. Kısmi oksidasyon ile Hidrojen üretiminin verimliliğini analiz etmek reaksiyon koşullarının optimize edilmesi ve yan ürün oluşumunun minimize edilmesi için ve prosesin ekonomik ve çevresel etkilerini değerlendirmek için verimlilik analizleri önemlidir. Metanın kısmi oksidasyonu, genellikle metan ve oksijenin birlikte tepkimesiyle gerçekleşen bir kimyasal süreçtir. Bu tepkime sonucunda karbondioksit (CO2) ve su (H2O) üretilir. Metanın kısmi oksidasyonunda karbondioksit yerine karbonmonoksit (CO) üretilmesi istenir. Bunun başlıca nedeni; karbonmonoksit daha sonra kimyasal sentezler için bir ara ürüne dönüştürülebilir. Karbondioksit ise genellikle istenmeyen bir yan ürün olarak kalır. Kompozit katalizörleri kullanılarak metanın kısmi oksidasyonu üzerinde sıcaklığın, girişteki oksijen ve metan konsantrasyonları ve yüzeysel gaz hızı etkili olmaktadır. Metandan hidrojene dönüşüm oranı sıcaklıkla artabilir. Literatürden data toplanması sonrasında elde edilen verilerde sıcaklık arttıkça hidrojene dönüşüm oranının arttığı görülmüştür. Enerji açısından düşük sıcaklıklarda kısmi oksidasyon performansını arttırmak için katalizörlerin kullanıldığı çalışmalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen energy is an ideal clean energy solution to meet increasing energy demands and address environmental issues caused by fossil fuels. Through methane conversion, non-polluting and renewable hydrogen with high energy density can be obtained. Partial Oxidation (POX) of methane is a reaction where methane and oxygen react at high temperatures in the presence of a catalyst, typically used for hydrogen production. The efficiency of partial oxidation depends on various factors, including the type and quality of the catalyst, process temperature and pressure, and the ratio of methane to oxygen. Additionally, the impacts on process efficiency should be considered. The formation of by-products such as CO2 and CO can affect the efficiency of the process. The quantity of these by-products should be minimized because excessive CO2 emissions can lead to environmental issues. Analyzing the efficiency of hydrogen production via partial oxidation is important for optimizing reaction conditions, minimizing by-product formation, and evaluating the economic and environmental impacts of the process. Partial oxidation of methane is typically a chemical process where methane and oxygen react together. This reaction produces carbon dioxide (CO2) and water (H2O). In partial oxidation of methane, the production of carbon monoxide (CO) instead of carbon dioxide (CO2) is desired. The primary reason for this is that carbon monoxide can be further converted into intermediate products for chemical synthesis, whereas carbon dioxide is generally an undesirable by-product. The performance of methane partial oxidation using composite catalysts is influenced by factors such as temperature, oxygen and methane concentrations at the inlet, and superficial gas velocity. The conversion of methane to hydrogen can increase with temperature. Data collected from the literature shows that as temperature increases, the conversion efficiency to hydrogen also increases. Studies are underway to enhance the performance of partial oxidation at lower temperatures using catalysts, aiming to improve energy efficiency.