Ebû Tâlib'in imanı konusundaki hadislerin tahlil ve tenkidi
Analysis and criticism of hadiths about Ebu Talib's faith
  1. Tez No: 919241
  2. Yazar: TARIK FURKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ebû Tâlib'in imanı meselesi, gerek Ehl-i sünnet gerekse Şiî düşünce dünyasında önemlidir. İmâmiyye-İsnâaşeriyye, onun imanlı olarak öldüğü tezi üzerinden kendi inanç sistemlerini bir temele oturtmaya çalışmıştır. Nitekim onlara göre, Hz. Peygamber'in tüm neslinin temiz olması gerektiğinden, Ebû Tâlib'in iman edip bu hal üzere öldüğüne dair birçok rivayet kaynaklarında serdedilmiştir. Ehl-i sünnet kaynaklarında ise aksine, iman etmeden onun öldüğüne dair sahih rivayetler yer almıştır. Nitekim, bunlar arasında Müseyyib b. Hazn kanalıyla gelen“ölüm anı”rivayeti ile“Dahdâh”rivayeti öne çıkmaktadır. Bazı tarih kitaplarında, Ebû Tâlib'in imanlı öldüğüne dair bazı nakillere rastlanmakla beraber bunların sahih olmadığı dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of Abu Talib's faith is important in both the Ahl al-Sunnah and the Shiite world of thought. Imamiyya-Ithnaashariyya tried to base their belief system on the thesis that he died as a believer. As a matter of fact, according to them, Hz. Since the entire generation of the Prophet had to be clean, many narrations are stated in the sources that Abu Talib believed and died in this state. On the contrary, there are authentic narrations in Ahl as-Sunnah sources that he died without believing. As a matter of fact, among them Müseyyib b. The“moment of death”narration coming through Hazn and the“Dahdah”narration come to the fore. Although there are some accounts in some history books stating that Abu Talib died a believer, it has been stated that these are not authentic.