İnflamatuar bağırsak hastalığı tanısı ile takıp edilen hastaların tanı süreleri ile depresyon, kaygı ve anksiyete durumlarının karşılaştırılması
Comparison of diagnosis durations and depression, anxiety and anxiety conditions of patients followed with a diagnosis of inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 919245
  2. Yazar: TEVFİK ÇAPITLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) tanılı 9-22 yaş arası hastaların tanı/takip süreleri, kullandıkları tedaviler, hastalık aktivitesi ile depresyon, kaygı ve anksiyete durumlarının karşılaştırılması, hastalığa bağlı gelişebilecek psikiyatrik komorbiditelere yönelik farkındalığı arttırmak ve erken tedavi stratejilerini geliştirmek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda takipli Ülseratif kolit (ÜK), Crohn hastalığı (CH) ve Sınıflandırılmamış İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH-S) tanılı hastalar dahil edildi. Kullanılan ölçekler gereği 9 yaş altı hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tanı süreleri ile cinsiyet, kullandıkları ilaç, hastalık aktivite indeksleri ÜK'da Pediatrik Ülseratif Kolit Aktivite İndeksi (PUCAİ) ve CH'da Pediatrik Crohn Hastalığı Aktivite İndeksi (PCDAİ) ve depresyon, anksiyete ölçek skorları karşılaştırıldı. Veri toplama araçları olarak; hastaların ve ailesinin sosyodemografik özellikleri ve klinik bilgilerini toplamak için araştırmacılar tarafından oluşturulmuş olan olgu kayıt formu, Beck Depresyon Ölçeği, Çocuklar için Depresyon Ölçeği, STAI I-II (Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği) ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 40 İBH tanılı hastanın %52,5'inin kız, %47,5'i erkekti. %70'inde ÜK, %27,5'inde CH ve %2,5'inde İBH-S bulunduğu saptandı. Hastaların %5'inde(2 hasta) şiddetli depresyon, %7,5'inde yüksek düzey kaygı ve %22,5'inde(9 hasta) GGA skorları yüksek saptandı. Kız hastaların erkek hastalara göre depresyon, kaygı, GGA skorları daha yüksek saptandı ve hastalık alt tipine göre depresyon ve kaygı skorları açısından anlamlı bir fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the treatments, diagnosis/follow-up durations, and disease activity of patients aged 9–22 years diagnosed with Inflammatory Bowel Disease (IBD) with their levels of depression, anxiety, and stress. The goal is to enhance awareness of psychiatric comorbidities that may develop due to the disease and to develop early intervention strategies. Materials and Methods: The study included patients diagnosed with IBD: Ulcerative Colitis (UC), Crohn's Disease (CD) and IBD- unclassified (IBD-U) at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Gastroenterology. Due to the requirements of the scales used, patients under the age of 9 were excluded. The study included patients aged between 9 and 22. Each patient was evaluated individually, and informed consent was obtained from both the parent and the patient before completing the scales. The patients were categorized based on their time since diagnosis. Diagnosis duration, gender, medications used, disease activity indices (Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index [PUCAI] for ulcerative colitis and Pediatric Crohn's Disease Activity Index [PCDAI] for Crohn's disease), and scores from depression, anxiety, and stress scales were compared with. The researchers gather sociodemographic and clinical information of the child and their family, the Beck Depression Inventory (BDI), Children's Depression Inventory (CDI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI I-II), and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ). Results: It was determined that among the 40 IBD-diagnosed patients participating in the study, 52.5% were female and 47.5% were male, with 70% diagnosed UC, 27.5% CD, and 2.5% IBD-U. Severe depression was identified in 5% of patients (2 patients), high levels of anxiety in 7.5%, and elevated GGA scores in 22.5% (9 patients). It was observed that female patients had higher scores for depression, anxiety, and the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) compared to male patients.