Tnf-alfa antagonisti tedavisi alan inflamatuvar bağırsak hastalarında latent ve aktif tüberküloz enfeksiyonu sıklığı
Latent and active tuberculosis infection rates in inflammatory bowel disease patients receiving tnf-alpha antagonist treatment
  1. Tez No: 530714
  2. Yazar: SAIDA DASHDAMIROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: TNF-alfa antagonisti alan inflamatuvar bağırsak hastalarında retrospektif inceleme ile aktif ve latent tüberküloz enfeksiyonu (LTBE) sıklığını belirlemek. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza inflamatuvar bağırsak hastalığı tanısıyla takip edilen ve 1998-2018 yılları arasında TNF-alfa antagonisti alan 349 hasta alındı. Hastaların demografik verileri, tanı tipi, tutulum alanı, daha önce kullanmış olduğu ve mevcut tedavileri, LTBE tarama sonuçları, izoniazid profilaksisi süresi, yan etkiler, akciğer görüntüleme sonuçları, aktif tüberküloz enfeksiyonu hakkında bilgiler dosyalarından ve elektronik veri sisteminden elde edildi. Bulgular: 349 hastanın %56,4'ü (n=197) erkek %43,6'sı (n=152) kadın, yaş ortalaması 42±14 yıl ve ortalama hastalık süreleri 10±6 yıl olarak hesaplandı, %76,5'i (n=267) Crohn hastalığı, %21,8'i (n=76) ülseratif kolit tanısı ile takip edilmektedir. 171 (%48.9) hastanın (157 PPD sonucu > 5 mm olan ve 14 Quantiferon testi pozitif olan) LTBE pozitif saptandı, bunların %96,4'ü (n=165) izoniazid profilaksisi almıştı. PPD pozitifliği saptanarak izoniazid tedavisi başlama oranı %53,8, Quantiferon testi ile izoniazid başlama oranı %20'di. Aktif tüberküloz gelişme oranı %1,7 (n=6) saptandı. Aktif tüberküloz gelişmiş 6 hastanın 2'si profilaksi almıştı. Üç hastada ekstrapulmoner tüberküloz, akciğer enfeksiyonuna eşlik ediyordu. Sonuç: 1998-2018 yıllarında TNF-alfa antagonisti verilen 349 inflamatuvar bağırsak hastasında %1,7 oranında (n=6) aktif TBC enfeksiyonu saptandı. Ekstrapulmoner tutulum 6 hastanın 3'ünde vardı. Cinsiyet, yaş, tanı tipi, TNF-alfa antagonisti ajanı ve diğer immünsupresiflerle tüberküloz gelişmesi arasında ilişki saptanmadı. PPD taramasının Quantiferon testi ile yapılan taramaya göre daha fazla hastanın profilaksi almasını gerektirdiği gösterildi. Geçirilmiş TBC öyküsü olan, tedavisi tamamlanmış hastalarda TNF-alfa antagonisti başlandıktan sonra tüberküloz enfeksiyonu gelişmemesi hastalarda tüberküloz tedavisi tamamlandıktan sonra TNF-alfa antagonistlerinin güvenli biçimde kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the rate of latent and active tuberculosis infection in inflammatory bowel disease patients receiving anti-TNF therapy with retrospective review Materials and methods: 349 patients diagnosed with inflammatory bowel disease who received TNF-alpha antagonist treatment from 1998 to 2018 were included in the study. Information about the demographic data of patients, type and involvement of inflammatory bowel disease, additional diseases, previous and current treatments, latent tuberculosis screening results, duration of isoniazid prophylaxis, side effects, lung imaging results, information about detected active tuberculosis infection was obtained from patients' files and electronic data system of our hospital. Results: Of the 349 patients included in the study, 56.4% (n = 197) were male, 43.6% (n = 152) were female, the mean age was 42 ± 14 years, and the mean disease duration was 10 ± 6 years. 76.5% (n = 267) of the patients were diagnosed with Crohn's disease and 21.8% (n = 76) with ulcerative colitis. In total, latent tuberculosis infection (LTBI) screening of 171 (48.9%) patients (157 PPD results > 5 mm and 14 positive Quantiferon test results) was found to be positive. 96.4% (n = 165) of these patients had received isoniazid prophylaxis. Percentage for the initiation of isoniazid prophylaxis with a positive PPD test was 53,8 % (153/284) whereas initiation with a positive Quantiferon test was done in % 20 (29/145). Incidence of active TB development was 1.7% (n = 6) Two out of 6 patients who developed active tuberculosis infection had received isoniazid prophylaxis. In three patients, pulmonary tuberculosis was accompanied with extra-pulmonary infection findings. Conclusion: Active TB infection was detected in 1.7% (n = 6) of the 349 inflammatory bowel disease patients who were given TNF-alpha antagonist from 1998 to 2018. Extra-pulmonary involvement was shown in 3 out of 6 patients. No association was found between the risk of developing tuberculosis and gender, age, disease type, type of TNF-alpha antagonist agent used and concomitant immunosuppressive therapies used. PPD screening was shown to result in more patients receiving isoniazid prophylaxis compared to screening with the Quantiferon test. The fact that none of the patients who had a history of tuberculosis infection and a previously completed tuberculosis treatment regimen had a tuberculosis infection showed that TNF-alpha antagonists could be safely used in such patients after tuberculosis treatment completion.