Kamu yönetiminde etik ve etik dışı davranışlara çözüm önerileri
Solution suggestions to ethical and unethical behaviors in public administration
  1. Tez No: 919244
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN AZİMLİ ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türk Kamu Yönetimindeki etik sorunların incelendiği bu çalışmada etik sorunların doğası, kökenleri ve çözüm önerileri üzerinde çalışılmış, kamu yönetiminde karşılaşılan başlıca etik sorunlar incelenmiştir. Kamu Yönetiminde görülen ve kronikleşmiş etik problemlerin toplumun güvenini sarsabileceği ve kamu kurumlarının etkinliğini azaltabileceği anlaşılmıştır. Bahse konu ana sebepler bu tezin araştırma konusu olmuş, bu önemli konuların anlaşılmasına ve çözülmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Etik sorunların çözümüne yönelik stratejilerin neler olduğu ve nasıl olması gerektiği yönünde değerlendirmeler yapılmış, yaklaşımlar incelenmiş, bu bağlamda yasal düzenlemeler, kurumsal reformlar, eğitim ve farkındalık programları gibi çeşitli önlemlerin neler olabileceğine değinilmiştir. Diğer yönden uluslararası iyi uygulama örnekleri de dikkate alınarak, etik yönetişimdeki en iyi uygulamalar belirlenmeye çalışılmıştır. Kamu yönetimindeki etik sorunların genel bir değerlendirmesi yapılmış sonrasında kamu yönetimindeki etik sorunların kökenleri ve yaygınlığı incelenmiş ve çeşitli alanlarda (örneğin, bütçe yönetimi, personel yönetimi, karar alma süreçleri) ortaya çıkan etik sorunlar ve bu sorunların neden olduğu sonuçlar ele alınmıştır. Kamu yönetimindeki etik sorunların çözülmesi için bütüncül bir yaklaşımın gerekliliği vurgulanmakla birlikte bu sorunların ancak toplumsal katılım, şeffaflık ve hesap verebilirlik temelinde etkili bir şekilde ele alınabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
By studying ethical problems in public administration, he focuses on the nature, origins and solution proposals of these problems. In contemporary society, ethical problems of public administration can shake the trust of society and reduce the effectiveness of public institutions. Therefore, this thesis aims to contribute to the understanding and solving of this important issue. A general assessment of ethical problems in public administration is being made. Then, the origins and prevalence of these problems are examined. Ethical problems that arise in various fields (for example, budget management, personnel management, decision-making processes) and the consequences caused by these problems are addressed. Strategies and approaches to solving ethical problems are being examined. In this context, various measures such as legal regulations, institutional reforms, education and awareness programs are being discussed. In addition, it is aimed to determine the best practices in ethical governance by taking into account international good practice examples. The necessity of a holistic approach to solving ethical problems in public administration is emphasized and it is suggested that these problems can be effectively addressed only on the basis of social participation, transparency and accountability.