X(5) kritik nokta simetrisinin Davidson potansiyeli ile çözümü
X(5) critical point symmetry solution with Davidson potential
  1. Tez No: 919260
  2. Yazar: BAHATTİN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada atom çekirdeğinin yapısı Etkileşen Bozon Modeli(IBM) yaklaşımıyla ele alındı. Küresel çekirdekler U(5) ile prolate çekirdekler SU(3) arasındaki geçiş bölgesinin kritik nokta simetrisi olan X(5) noktasının özel bir çözümü elde edildi. Bohr Hamiltonyenin γ ≈ 0 çözümü için Davidson potansiyeli seçilerek, enerji öz değerleri ve dalga fonksiyonları Nikiforov-Uvarov analitik yöntemiyle elde edilmiştir. Bu çözüm X(5)-D modeli olarak adlandırılmıştır. X(5)-D modelinin enerji spektrumları β0 değişkenine bağlı olarak gsb, β1 ve β2 bantları için hesaplanmıştır. Elde edilen veriler 156Dy, 154Gd, 152Sm, 150Nd çekirdeklerinin uyarılma enerjileri ile karşılaştırılmıştır. 156Dy çekirdeğinin gsb verilerinin X(5) model ile, β seviyelerinde ise X(5)-D modeliyle daha uyumlu olduğu görülmüştür. 154Gd çekirdeğinin verileri gsb bandında X(5)-D modelle oldukça uyumludur, çalışmadaki en yüksek uyum bu seviyededir. Aynı çekirdeğin β bantlarında X(5)-D modeli X(5) modeli tahminlerine göre daha tutarlıdır. 152Sm çekirdeğindeki incelemede gerek gsb bandında gerekse β bantlarında X(5)-D modeli tahminlerinin tutarlı olduğu görülmüştür. 150Nd çekirdeğinde gsb bandında X(5)-D modeli X(5)'e göre daha uyumlu olduğu görülmüş, β bantlarında ise deneysel verinin az olması yorum yapmayı zorlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of the atomic nucleus was discussed with the Interacting Boson Model (IBM) approach. A specific solution of point X(5), which is the critical point symmetry of the transition region between spherical nuclei U(5) and prolate nuclei SU(3), was obtained. By choosing the Davidson potential for the γ ≈ 0 solution of the Bohr Hamiltonian, energy eigenvalues and wave functions were obtained by the Nikiforov-Uvarov analytical method. This solution is called the X(5)-D model. Energy spectra of the X(5)-D model were calculated for gsb, β1 and β2 bands depending on the β0 variable. The obtained data were compared with the excitation energies of 156Dy, 154Gd, 152Sm, 150Nd nuclei. It was observed that the gsb data of the 156Dy core was more compatible with the X(5) model and at the β level it was more compatible with the X(5)-D model. The data of the 154Gd core is very compatible with the X(5)-D model in the gsb band, the highest agreement in the study is in this band. In the β bands, the X(5)-D model is more consistent than the X(5) model predictions. In the examination of the 152Sm core, it was seen that the X(5)-D model predictions were consistent in both the gsb band and the β bands. In the comparison of the 150Nd core, it was seen that the X(5)-D model was more successful than X(5) in the gsb band. The lack of experimental data on β bands made it difficult to make an interpretation between the two models.