Titanyum dioksit ikameli yarı saydam çimento harçlarının özellikleri
PROPERTIES OF TITANIUM DIOXIDE SUBSTITUTED TRANSLUCENT CEMENT MORTARS
- Tez No: 919259
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SALLI BİDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yarı saydam beton, ışık geçirgenliğini sağlamak amacıyla, özel olarak yerleştirilen optik lifler ile güçlendirilmiş, geleneksel betonun opak doğasını kırarak ışığın belirli bir oranda yapı elemanları boyunca iletilmesine olanak sağlayan özel bir beton türüdür. TiO2 ise havayı ve betonu temizleyen, yüksek fotokatalitik aktiviteye sahip, zayıf güneş ışığı altında etkili iyi bir fotokatalizördür. Bu çalışmada, %3 oranında TiO2 çimento ikamesi ile yüzey hacminin %0 (Referans), %9, %20 ve %36 oranlarında optik fiber ilaveleri kullanılarak yarı saydam çimento harç numuneleri üretilmiştir. Üretilen numuneler üzerinde taze harç deneylerinden; kıvam tayini deneyi, priz süresi tayini ve yayılma tablası deneyi ile sertleşmiş harç deneylerinden; kuru birim ağırlık deneyi, su emme deneyi, basınç dayanımı deneyi, ışık geçirgenliği deneyi ve kendi kendini temizleme deneyi (Rhodamine-B deneyi) ile birlikte SEM (scanning electron microscope) – EDS analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; referans numune ile karşılaştırıldığında yüzey hacimce %9, %20, %36 oranlarında optik fiber ve %3 oranında TiO2 ikameli çimento harç numunelerinde basınç dayanımının %12.99-%23.05 oranlarında arttığı tespit edilmiştir. Optik fiber ilavesinin numunelerde 3.14lux-32.04lux aralığında ışık geçirimi ve %3 oranında TiO2 ikamesinin kendi kendini temizleme özelliği sağladığı belirlenmiştir. Elde dilen sonuçlar, yüzey hacimce %20 optik fiber ve %3 oranında TiO2 ikameli çimento harç numunelerinin optimum performansı sağladığını göstermiştir. Bu özellikler yapılarda ışık geçirimi sağlayan, çevre dostu çimento harç karışımlarının geliştirilmesi konusunda önemli bir potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Translucent concrete is a special type of concrete reinforced with optical fibers strategically placed to break the opaque nature of conventional concrete, allowing light to be transmitted through structural elements to a certain extent. TiO2, on the other hand, is an efficient photocatalyst with high photocatalytic activity, capable of purifying both air and concrete, and performs effectively under low sunlight conditions. In this study, translucent cement mortar samples were produced by using %3 TiO₂ cement replacement and optical fiber additions at surface volume ratios of %0 (Reference), %9, %20, and %36. Fresh mortar tests, including consistency determination, setting time determination, and flow table tests, as well as hardened mortar tests such as dry unit weight, water absorption, compressive strength, light transmittance, and self-cleaning tests (Rhodamine-B test), were conducted on the produced samples. Additionally, SEM (scanning electron microscope) and EDS (energy dispersive X-ray spectroscopy) analyses were performed. The results of the study revealed that, compared to the reference sample, cement mortar samples containing %9, %20, and %36 optical fiber and %3 TiO₂ replacement exhibited an increase in compressive strength in the range of %12.99-%23.05. It was determined that the addition of optical fibers enabled light transmittance in the range of 3.14 lux to 32.04 lux, and the %3 TiO₂ replacement provided self-cleaning properties. The findings indicated that the optimum performance was achieved in cement mortar samples with %20 optical fiber by surface volume and %3 TiO₂ replacement. These properties present significant potential for the development of environmentally friendly cement mortar mixtures that allow light transmission in structures.