Okul öncesi öğretmenlerinin ekolojik ayak izi farkındalıkları ile fen etkinliklerindeki yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' ecological footprint awareness and their competence in science activities
  1. Tez No: 919264
  2. Yazar: NEZİHA TÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜLKÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerin“Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Düzeyleri”ile“Fen Etkinlerindeki Yeterlilik Seviyeleri”arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin hem“Ekolojik Ayak İzi Düzeylerinin”hem de“Fen Etkinliklerindeki Yeterlilik Seviyelerinin”cinsiyet, öğrenim durumu, çocukluğun geçtiği yerleşim yeri, çevre ve doğa ile ilgili ders alma ve mesleki deneyim süresi değişkenleri açısından ilişkisine bakılmıştır. Araştırma Yozgat ilinde bağımsız ve resmi anaokulu ve anasınıflarında görev yapan 193 okul öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiş olup araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Ekolojik Ayak İzini Azaltmak İçin Farkındalık Ölçeği“ ve ”Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Etkinliklerine İlişkin Yeterliliklerini Belirleme Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, varyans analaizi(ANOVA) ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizine göre araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenlerinin ”Fen Etkinliklerine İlişkin Yeterlilik Seviyeleri“ ile ”Ekolojik Ayak İzinin Azaltılmasına Yönelik Farkındalık" puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Fen etkinliklerine ilişkin yeterlilik seviyelerinin ekolojik ayak izinin zaltılmasına yönelik farkındalık puanları üzerine etkisini belirlemek için yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin Fen Etkinliklerine İlişkin Yeterlilik puanlarındaki bir birimlik artışın Ekolojik Ayak İzinin Azaltılmasına Yönelik Farkındalık puanını 0,430 puan artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç araştırmanın tersine okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinliklerindeki yeterliliklerinin ekolojik ayak izi farkındalıklarını artırdığını ortaya çıkarmıştır. Regresyon analizine göre fen etkinliklerine ilişkin yeterlilikleri belirleme puanı ekolojik ayak izinin azaltılmasına yönelik farkındalık puanlarını %14,8 düzeyinde açıklamaktadır. Araştırmanın sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin ekolojik ayak izi farkındalık seviyelerinin mesleki deneyim süresi değişkenine göre farklılaştığı; diğer taraftan okul öncesi öğretmenlerinin fen etkinliklerindeki yeterlilik seviyelerinin ise yalnızca mesleki eğitim sürecinde çevre ve doğa ile ilgili ders alma değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between preschool teachers'“Ecological Footprint Awareness Levels”and“Competence Levels in Science Activities”. In addition, the relationship between both“Ecological Footprint Levels”and“Competence Levels in Science Activities”of preschool teachers and variables such as gender, educational status, place of residence spent during childhood, taking courses on environment and nature, and duration of professional experience was examined. The research was carried out with 193 preschool teachers working in independent and official kindergartens and preschool classes in Yozgat province and“Personal Information Form”,“Awareness Scale for Reducing Ecological Footprint”and“Scale to Determine Preschool Teachers' Competence Regarding Science Activities”were used in the research. In the analysis of the data collected in the research, t-test in independent groups, analysis of variance (ANOVA) and Bonferroni tests were used. According to the correlation analysis, as a result of the research; A statistically significant relationship was found between preschool teachers'“Science Activities Competence Levels”and“Awareness of Reducing the Ecological Footprint”scores. As a result of the linear regression analysis conducted to determine the effect of science activities competence levels on awareness scores for reducing the ecological footprint, it was concluded that a one-unit increase in preschool teachers' Science Activities Competence scores increased the Ecological Footprint Reduction Awareness score by 0.430 points. This result, contrary to the research, revealed that preschool teachers' competence in science activities increased their ecological footprint awareness. According to the regression analysis, the score for determining science activities competence explained 14.8% of the awareness scores for reducing the ecological footprint. As a result of the research, it was determined that preschool teachers' ecological footprint awareness levels differed according to the professional experience period variable; on the other hand, preschool teachers' competence levels in science activities differed only according to the variable of taking courses on environment and nature during the vocational training process.