Galata mahkemesine ait 479 numaralı sicilin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
The Transcription and evaluation of Galata registry number 479 belonging to the Galata court
  1. Tez No: 919263
  2. Yazar: AFRA NUR KAYABAŞI HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Şer'iyye sicilleri, Osmanlı mahkemelerinde tutulan ve hukuki işlemlerin kaydedildiği, toplumun sosyal ve ekonomik durumuna ilişkin bilgiler içeren kayıtlardır. Sicillere, evlilik, boşanma, miras paylaşımı, mülklerin kiralanması, şahıslar arasında yaşanan anlaşmazlıklar gibi mahkemelere yansıyan konular kaydedilmiştir. Bu tezde ana arşiv malzemesi olarak 1200-1201 (1785-1786) yıllarını kapsayan Galata Bâb Mahkemesine ait 479 Numaralı Sicil çalışılmıştır. Osmanlı hukuk sistemi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. İkincil kaynaklar da incelenerek çalışma desteklenmiştir. Osmanlı'da hukuk sisteminin oluşması ve zaman içerisinde değişime uğraması sonucunda oluşan Osmanlı hukuk sistemi incelenmiş, hukuku oluşturan ve sürdürülmesine yardımcı olan ana yapılar değerlendirilmiştir. Osmanlı toplumsal tarihini öğrenme amacına hizmet etme noktasında Şer'iyye Sicilleri'nin birincil ve doğrudan kaynaklardan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak çalışılan sicilin içerisinde bulunan kayıtların ilam kaydı olması nedeniyle de ilam kayıtları üzerine genel bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Şer'iyye sicilleri içerisinde değerlendirdiğimiz ilam kayıtları, kadılar tarafından hazırlanan ve üst makama arz edilen belge türüdür. Her bir sicil kaydı Osmanlı toplumunda günlük yaşanan olaylara bir pencere açmaktadır. Bu bakış açısı çalışmamıza yön vermiştir.
Özet (Çeviri)
Shari'a registers(or court records) are records kept in Ottoman courts that documented legal transactions and contained information about the social and economic conditions of society. Issues such as marriage, divorce, inheritance, property rentals, and disputes between individuals that were reflected in the courts were recorded in these registers. This thesis focuses on the 479th registers of the Galata Bâb Court, covering the years 1200-1201 (1785-1786), which serves as the main archival material. Evaluations of the Ottoman legal system are made. The study is also supported by the examination of secondary sources. The formation of the Ottoman legal system and its evolution over time is explored, and the main structures that constituted and helped maintain the legal system are assessed. It has been concluded that the Şer'iyye Registers serve as primary and direct sources in the study of Ottoman social history. Additionally, a general evaluation has been made of the“İlam”records within the studied register, as these records are classified as“ilam”records. The“ilam”records analyzed within the Şer'iyye registers are documents prepared by qadis and presented to higher authorities. Each register entry provides a window into the daily occurrences in Ottoman society. This perspective has guided our study.