Navigating risks, shaping mobilities: A Mixed-method study of migration aspirations among displaced people from Syria and Afghanistan in Turkey
Riskleri yönlendirmek, göçmen hareketlerini şekillendirmek: Türkiye'deki Suriyeli ve Afgan mülteciler arasında göçmenlik arzularına dair karma yöntemli bir araştırma
- Tez No: 919271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEN ÜSTÜBİCİ, DOÇ. DR. ANJA VAN HEELSUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Türkiye'deki yerinden edilmiş Suriyeli ve Afgan göçmenler arasında risk alma davranışlarının göç arzularını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Göçmenler, genellikle tehlikeli yolculuklara çıkmalarını sorumsuzlukla ilişkilendiren bir bakış açısıyla tasvir edilse de, bu araştırma, onları risk almaya iten yapısal ve bireysel faktörleri ele alarak bu indirgemeci yaklaşımlara karşı bir eleştiri getirmektedir. Arzu-yetkinlik çerçevesi ve risk çalışmaları perspektiflerinden faydalanan bu tez, göçmenlerin yolculukları esnasında aldıkları kararları (ileriye gitme, kalma veya geri dönme), bu yolculuklarda aldıkları riskler üzerinden incelemektedir. Araştırma, risklerin göçmenler tarafından nasıl algılandığını ve başa çıkıldığını daha derinlemesine anlamak amacıyla nitel görüşmeler ve nicel anketler içeren karma yöntemler yaklaşımını kullanmaktadır. Bulgular, göç arzularının yalnızca göç politikaları tarafından değil, aynı zamanda kişilik, duygular ve risklerin öznel değerlendirmeleri gibi bireysel farklılıklarla da şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, göçmenlerin karar alma süreçlerinin karmaşıklığını vurgulayarak, özellikle riskin, göç arzularını rasyonel-ekonomik çerçevelerin ötesinde nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak suretiyle göç çalışmaları literatürüne katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, göç politikaları ile bireysel dirençliliğin kesişim noktasına dair değerli bilgiler sunarak, yerinden edilme bağlamında göçün kökenine yönelik anlayış geliştirmeye çalışan politika yapıcılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how risk-taking influences migration aspirations among displaced Syrians and Afghans in Turkey. While migrants are often portrayed as irresponsible for undertaking dangerous journeys, this research challenges such simplistic views by investigating the structural and individual factors that compel risk-taking. Drawing from the aspiration-capability framework and insights from risk studies, the dissertation examines how migrants interpret and deal with risks during their journeys, shaping their aspirations to move onward, stay, or return. The research employs a mixed-methods approach, including qualitative interviews and quantitative surveys, to provide a nuanced understanding of how risks are perceived and acted upon by migrants. Findings reveal that migration aspirations are influenced not only by migration policies but also by individual variations in personality, emotions, and subjective assessments of risks. This work contributes to migration studies by highlighting the complexity of migrants' decision-making processes, particularly how risk shapes their aspirations beyond rational-economic frameworks. Ultimately, the dissertation provides valuable insights into the intersection of migration policies and individual resilience, offering implications for policymakers seeking to understand and address the root causes of migration in contexts of displacement.