Total aşı̇l tendon hasarı oluşturulan ratlarda amnı̇yon zarı ve plateletten zengı̇n plazma kullanılarak yapılan tamı̇rı̇n tendon ı̇yı̇leşmesı̇ne katkısının ı̇ncelenmesı̇
Investigation of the contribution of repair using amniotic membrane and platelet-rich plasma to tendon healing in rats with total achilles tendon injury
- Tez No: 919270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KARADUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş: Tendon yaralanmaları plastik cerrahi pratiğinde önemli bir yer tutmaktadır. Her yaş ve gruptan insanda tendon yaralanması gözlenebilmektedir. Tendon onarımları sonrası onarımın başarısız olması, adezyon gelişimi, insizyon hattı çevresinde kontraktür oluşması ve eklem hareket açıklığının(EHA) azalması gibi istenmeyen durum ve komplikasyonlar tendon cerrahisi yapan cerrahlar için geçmişten günümüze sorun olmayı sürdürmektedir. Bu çalışmamızda insan kaynaklı amniyotik zarın(AZ) ve platelet rich plazmanın(PRP) tendon iyileşmesinde eklem hareket açıklığına, adhezyon gelişimine, tendon liflerinin cerrahi sonrası dizilimi ve kalitesine ve de anjiogenez ve inflamatuar süreç üzerine etkileri araştırılacaktır. Bu çalışmada literatürde ilk defa AZ ve PRP aynı anda kullanılarak tendon iyileşmesine etkileri histopatolojik, biyomekanik ve İmmünohistokimyasal açıdan araştırılmıştır. Çalışmadaki amacımız tendon cerrahisine bağlı gelişen yapışıklıkların, erken ve geç dönemde yaşanan komplikasyonların onarım esnasında PRP ve AZ birlikte kullanılarak önüne geçilebilir mi sorusuna cevap aramaktır. Literatürde hem PRP hem de AZ ile ayrı ayrı birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen birlikte kullanımının klinik fizyolojik ve histopatolojik etkilerine ait çalışma gözlemlenmemiştir. Çalışmamız elde edilip kullanılabilmesi kolay ve ucuz bu iki biyomateryalin tendon iyileşmesine katkılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Nihai amacımız AZ ve PRP'nın birlikte veya ayrı ayrı kullanıldığı durumlardaki tendon iyileşmesine olan etkilerinin araştırılıp daha fazla veri elde ederek literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 48 adet rat üzerinde 6 farklı grupta yapılacak ve her ratın sol alt ekstremitesi kullanılacaktır (n: 8). İlk cerrahi işlem, genel anestezi altında her gruba tanımlandığı şekliyle yapılacaktır. Ratlar, yapılan ilk cerrahi müdahaleden 5 hafta sonra tekrar işleme alınacaktır. Her gruptaki sıçan anestezik ajan verildikten sonra dekapite edilip gonyometrik ölçümlemeler yapılacaktır. Aşil tendonu üzerindeki cilt, insizyonlarla eleve edilecek ve AT calcaneusa bağlandığı en distal noktadan kesilecektir. Kesilen aşil tendonları biyomekanik ölçüm testine tabi tutulacaktır. Ölçümleme sonrası tendonlar ilk cerrahi müdahale alanının 3 mm proksimali 3 mm distalinden kesilecektir. Toplanan dokular histolojik ve histopatolojik ölçümlemeler için histopatoloji laboratuvarına gönderilecektir. Amniyon zarı ve PRP'nin yeni sentezlenen ara doku kalitesi üzerine etkisi FGF-1 IHC kiti kullanılarak, adhezyon ve fibrozis oluşumu üzerine etkisi TGF beta-1 IHC kiti kullanılarak yeni üretilen kollajen miktarı üzerine etkisi ise Tip-I kollajen IHC kiti ile araştırmaya tabi tutulacaktır. Bulgular: Çalışmamızın histolojik değerlendirme kriterlerine göre tendon onarımında AZ uygulaması PRP uygulamasına göre histolojik parametrelerde daha fazla iyileşme olduğunu göstermektedir. Fizyolojik test sonuçlarına etkilerine göre ise AZ belirgin olarak PRP den daha etkili olup birlikte uygulanmaları durumunda klinik iyileşme sonuçlarının daha olumlu olduğunu bulduk. Histopatolojik değerlendirmelerimiz de histolojik kriterlerin değerlendirme sonuçları ile korelasyon göstermekte olup AZ'nın intratendonal iyileşmeye ve düzenlenmesine katkısının daha fazla olduğunu göstermektedir. Sonuç: Sonuçlarımız AZ'nın intratendonal iyileşmeye PRP'den daha fazla etkili olduğunu ancak iki biyoürünün birlikte kullanımlarının iyileşmeye daha fazla katkı verebileceğini göstermiştir. AZ histolojik iyileşmeyi düzenlemekte daha etkili olup AZ ve PRP'nin adhezyon gelişimi üzerine etkileri birbirlerine yakındır. AZ ve PRP'nin hem klinik hem de fizyolojik parametrelerde sağladığı sinerjik etki nedeniyle birlikte kullanımlarının tendon iyileşmesinde yaşanacak komplikasyonları azaltabileceğini, işgücü kayıplarının önüne geçebileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Introduction: Tendon injuries have an important place in plastic surgery practice. Tendon injuries can be observed in people of all ages and groups. Undesirable conditions and complications such as failure of tendon repair, development of adhesions, contracture formation around the incision line and decreased range of motion (ROM) after tendon repairs have continued to be a problem for surgeons performing tendon surgery from the past to the present. In this study, the effects of human-derived amniotic membrane (AM) and platelet rich plasma (PRP) on range of motion, development of adhesions, postoperative alignment and quality of tendon fibers and angiogenesis and inflammatory process in tendon healing will be investigated. In this study, for the first time in the literature, AZ and PRP were used simultaneously and their effects on tendon healing were investigated histopathologically, biomechanically and immunohistochemically. Our aim in the study is to seek an answer to the question of whether adhesions and early and late complications that develop due to tendon surgery can be prevented by using PRP and AZ together during repair. Although many studies have been conducted separately with both PRP and AZ in the literature, no studies have been observed regarding the clinical, physiological and histopathological effects of their combined use. Our study aims to investigate the contributions of these two biomaterials, which are easy to obtain and use and cheap, to tendon healing. Our ultimate goal is to contribute to the literature by investigating the effects of AZ and PRP on tendon healing when used together or separately and obtaining more data. Materials and Methods: Our study will be conducted on 48 rats in 6 different groups and the left lower extremity of each rat will be used (n: 8). The first surgical procedure will be performed under general anesthesia as described in each group. The rats will be re-operated 5 weeks after the first surgical intervention. After the anesthetic agent is administered, the rats in each group will be decapitated and goniometric measurements will be made. The skin over the Achilles tendon will be elevated with incisions and cut from the most distal point where it connects to the AT calcaneus. The cut Achilles tendons will be subjected to biomechanical measurement tests. After the measurements, the tendons will be cut 3 mm proximal and 3 mm distal to the first surgical intervention area. The collected tissues will be sent to the histopathology laboratory for histological and histopathological measurements. The effects of amniotic membrane and PRP on the quality of newly synthesized intermediate tissue will be investigated using the FGF-1 IHC kit, the effects on adhesion and fibrosis formation will be investigated using the TGF beta-1 IHC kit, and the effects on the amount of newly produced collagen will be investigated using the Type-I collagen IHC kit. Results: According to the histological evaluation criteria of our study, AZ application in tendon repair shows more improvement in histological parameters compared to PRP application. According to the effects on physiological test results, AZ is significantly more effective than PRP and we found that clinical healing results are more positive when they are applied together. Our histopathological evaluations also correlate with the evaluation results of histological criteria and show that AZ contributes more to intratendonal healing and regulation. Conclusion: Our results show that AZ is more effective than PRP in intratendonal healing, but the combined use of the two bioproducts can contribute more to healing. AZ is more effective in regulating histological healing and the effects of AZ and PRP on adhesion development are similar to each other. We think that due to the synergistic effect of AZ and PRP in both clinical and physiological parameters, their combined use can reduce complications in tendon healing and prevent labor losses.