Venedik Tersanesi yönetimi ve gemi inşa faaliyetleri (1570-1670)
The Management of the Venetian Arsenal and shipbuilding activities, 1570-1670
  1. Tez No: 919279
  2. Yazar: BAHTINUR ADIYEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Venedik Tersanesi'nin erken modern dönemdeki endüstriyel organizasyonun öncülerinden biri olduğu ve Venedik'in Akdeniz'deki hakimiyetinin bu dönemde tersane faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı olduğu bilinmektedir. 1570-1670 yılları arasında Venedik Tersanesi'nin yönetim yapısı ve gemi inşa faaliyetleri incelenirken kadırga ve kalyon teknolojisinin değişimi ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca Venedik'in teknolojik değişimler karşısındaki tutumu incelenirken Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerinin bu teknolojik değişimlerde ne kadar etkili olduğu görülmektedir. Tersanenin yönetim mekanizmaları, iş gücü organizasyonu, kullanılan malzemeler ve temin edilmesi, kullanım alanları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, tersanede üretilen gemilerin çeşitliliği ve nitelikleri ile bu üretimlerin Venedik Cumhuriyeti'nin deniz ticareti ve askeri gücü üzerindeki etkileri 1570- 1670 yılları çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde, arşiv belgeleri ve dönemin literatürü titizlikle incelenmiş, tersanenin işleyişine dair kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Venetian Arsenal is known as one of the pioneers of industrial organization in the early modern period, and Venice's dominance in the Mediterranean during this era is directly linked to the activities of the Arsenal. This study examines the administrative structure and shipbuilding activities of the Venetian Arsenal between 1570 and 1670, focusing on the technological transition from galleys to galleons. Furthermore, it explores Venice's response to technological changes, highlighting the influence of its relations with the Ottoman Empire on these transformations. The research provides a detailed analysis of the Arsenal's management mechanisms, labor organization, materials used, procurement, and application areas. Additionally, the diversity and characteristics of the ships produced in the Arsenal and their impact on the maritime trade and military power of the Venetian Republic are analyzed within the framework of 1570-1670. The study rigorously examines archival documents and contemporary literature, offering a comprehensive evaluation of the Arsenal's operations.