Anne bebek temas engelinin annelik hüznü ve uyumuna etkisi
The effect of mother-baby contact barrier on mainly blessing and harmony
  1. Tez No: 919285
  2. Yazar: İREM BÜYÜKBOZAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma; anne-bebek temasının engellenmesinin annelik hüznü ve annelik uyumuna olan etkisi incelenmek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma Ocak 2023 Eylül 2023 tarihleri arasında Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dahil etme kriterlerini karşılayan 198 müdahale grubu ve 99 kontrol grubu olmak üzere toplam 297 anne ile yürütülmüştür. Müdahale grubunda yer alan annelerin tamamına anne bebek ten teması ilk 10 dakika içinde sağlanmıştır. Kontrol grubundaki annelere ise hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Her iki gruptaki annelere doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde Anneyi Tanıtıcı Bilgi Formu ve Anne Bebek Temas Engeli Ölçeği (ABTEÖ), 14. Günde ise Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Doğum Sonrası Annelik Hüznü Değerlendirme Ölçeği (DSAHDÖ) uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to investigate the effects of preventing mother-infant contact on maternal blues and maternal adjustment. The study was conducted with a total of 297 mothers, 198 in the intervention group and 99 in the control group, who met the inclusion criteria at Mardin Training and Research Hospital between January 2023 and September 2023. All mothers in the intervention group were provided with skin-to-skin contact within the first 10 minutes. No intervention was made to the mothers in the control group. The Mother Introductory Information Form and the Mother-Infant Contact Prevention Scale (MBIS) were applied to the mothers in both groups within the first 24 hours after birth, and the Postpartum Self-Assessment Scale (PSS) and the Postpartum Maternal Blues Assessment Scale (PMBAS) were applied on the 14th day, and the results were compared.