Koroner anjiyografi görüntülerinde arteriae coronaria'nın anomalilerinin araştırılması ve klinik etkileri.
Investigation of anomalies of arteriae coronaria in coronary angiography images and clinical effects.
  1. Tez No: 919287
  2. Yazar: NEŞE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Arteriae (a.) coronaria anomalileri, 3 ana epikardiyal arterden herhangi birinin anormal kökeni veya seyri ile karakterize bir grup konjenital durumdur. Konvansiyonel koroner anjiografinin (KAG) veya bilgisayarlı tomografik koroner anjiografinin yaygınlaşması ile daha çok tanınır hale gelmiştir. A. coronaria anomalileri toplumun %1'den azında görünmekle beraber özellikle genç sporcularda ani kardiak ölümlerin alttan yatan en önemli sebeplerindendir. A.coronaria anomalilerinin büyük kısmı asemptomatik olsada senkop, anjina, miyokardial iskemi ve miyokard enfarktüsüne neden olabilir. Çalışmamızda a. coronaria anomalilerinin sıklığını, yaş ve cinsiyet dağılımını ve klinik etkilerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadiyoloji Kliniği Koroner Anjiografi laboratuvarında Ocak 2012 – Haziran 2023 tarihleri arasında yapılan 18 yaş üstü 45 788 hastanın koroner anjiografi raporlarını retrospektif olarak inceleyerek a. coronaria anomalisinin sıkılığı ve klinik belirtileri değerlendirildi. Birden fazla KAG'si olan hastalar tek olarak değerlendirildi. A. coronariaa nomalileri Angelini ve Khatami tarafından oluşturulan sistemik anatomik sınıflandırma yöntemi ile sınıflandırıldı. A. coronaria anomalisi olan hastaların insidansı, yaş ve cinsiyet dağılım oranları belirlendi. KAG yapılan 45 788 hastada (Ortalama yaş:60,46 yıl) sistematik anatomik sınıflamaya göre 776 a. coronaria anomalisi saptandı. Hastaların %55,67'si erkek (n:432, yaş ortalaması:60,49 yıl), %44,33'si kadındı (n:344, yaş ortalaması:61,17 yıl). A. coronaria çıkış ve seyir anomalileri 337 hastada (%43,43), a. coronaria'ların kendi anatomileri ile ilgili anomaliler 390 hastada (%50,25), a. coronaria sonlanma anomalileri 48 hastada (%6,19) ve anormal kollateral damarlar 1 (%0,13) hastada görülmüştür. Çalışmamızda en sık görülen anomali tipleri sırasıyla; Miyokardial köprü (%41,62) ve a. coronaria sinistra yokluğu (%18,04) ve karşı sinus aortae'dan çıkış (%13,02) şeklindedir. A. coronaria anomalileri çoğunlukla semptom vermediğinden tesadüfi olarak keşfedilirler. Ani kardiak ölüm ve miyokard enfarktüsü gibi hayatı tehdit eden kliniklerle ortaya çıkabilirler. Bazen de açık kalp ameliyatına gidecek hastalarda potansiyel bir zorluk yaratabilirler. A. cororania anomalilerinin detaylı olarak tanınmasının özellikle kardiyoloji ve kalp ve damar cerrahisi alanındaki profesyonellere önemli katkılar sunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Anomalies of the coronary arteries (a.) are a group of congenital conditions characterized by anomalous origin or course of any of the 3 main epicardial arteries. They have become more recognized with the widespread use of conventional coronary angiography (CAG) or computed tomographic coronary angiography. Although anomalies of the coronary arteries are seen in less than 1% of the population, they are one of the most important underlying causes of sudden cardiac death, especially in young athletes. Although the majority of anomalies of the coronary arteries are asymptomatic, they can cause syncope, angina, myocardial ischemia and myocardial effarction. In our study, we aimed to determine the frequency, age and gender distribution and clinical effects of anomalies of the coronary arteries. In our study, coronary angiography reports of 45 788 patients over the age of 18, performed between January 2012 and June 2023 in the Cardiology Clinic Coronary Angiography Laboratory of the Health Sciences University Antalya Education and Research Hospital, were retrospectively examined and the density and clinical symptoms of a. coronaria anomaly were evaluated. Patients with more than one CAG were evaluated individually. A. coronaria anomalies were classified using the systematic anatomical classification method developed by Angelini and Khatami. The incidence, age and gender distribution rates of patients with a. coronaria anomaly were determined. In 45 788 patients who underwent CAG (Mean age: 60,46 years), 776 a. coronaria anomalies were detected according to the systematic anatomical classification. 55,67% of the patients were male (n: 432, mean age: 60,49 years), 44,33% were female (n: 344, mean age: 61,17 years). Anomalies of coronary artery origin and course were seen in 337 patients (43,43%), anomalies related to the anatomy of coronary arteries in 390 patients (50,25%), anomalies of coronary artery termination in 48 patients (6,19%) and anomalous collateral vessels in 1 patient (0,13%). The most common anomaly types in our study were; Myocardial bridge (41,62%), absence of coronary artery sinistra (18,04%) and origin from the opposite aorta (13,02%), respectively. Coronary artery anomalies are mostly discovered incidentally because they usually asymptomatic. They may present with life-threatening clinical conditions such as sudden cardiac death and myocardial infarction. Sometimes, they may create a potential difficulty in patients undergoing open heart surgery. We believe that detailed recognition of A. coronaria anomalies will make significant contributions to professionals, especially in the cardiology and cardiovascular surgery.