Koroner arter bypass greft ameliyatı olacak yaşlı hastalara verilen animasyon tabanlı eğitimin hastaların ağrı, korku, anksiyete ve öz bakım yönetimi üzerine etkinliği: randomize kontrolü çalışma
The effectiveness of animation-based training given to elderly patients who will have coronary artery bypass graft surgery on pain, fear, anxiety and self-care management: randomized control study
  1. Tez No: 919289
  2. Yazar: AYŞEGÜL SENA PİRGAİP YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Koroner arter bypass greft ameliyatı olacak yaşlı hastalara verilen animasyon tabanlı eğitimin hastaların ağrı, korku, anksiyete ve öz bakım yönetimi üzerine etkisini ölçmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, animasyon tabanlı eğitim verilen girişim ve ameliyat öncesi klinik rutin uygulamasına katılan kontrol grup olmak üzere randomize kontrollü deneysel tasarımda planlanıp uygulandı. Araştırma verileri Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Nisan 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında koroner arter bypass greft ameliyatı olacak 65 yaş ve üzeri hastalardan toplandı. Araştırma 72 (35 deney grubu, 37 kontrol grubu) koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hasta ile yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği, Cerrahi Korku Ölçeği, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Visual Analog Skala kullanıldı. Verilerin analizi için yüzdelik dağılımlar, standart sapma, ki-kare testi, ortalama, korelasyon ve bağımsız gruplarda t-testi yöntemleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was conducted to measure the effectiveness of animation-based training given to elderly patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery on the patients' pain, fear, anxiety and self-care management Materials and Methods: The research was planned and implemented in a randomized controlled experimental design, with the experimental group receiving animation-based training and the control group participating in preoperative clinical routine practice. Research data was collected from patients aged 65 and over who would undergo coronary artery bypass graft surgery at Atatürk University Research Hospital between April 2023 and February 2024. The research was conducted with 72 patients (35 experimental group, 37 control group) who underwent coronary artery bypass graft surgery. Patient Information Form, Self-Care Management Scale in Chronic Diseases, Fear of Surgery Scale, Hospital Anxiety Depression Scale, Visual Analog Scale were used to collect research data. Percentage distributions, standard deviation, chi-square test, mean, correlation and independent groups t-test methods were used to analyze the data.