Büllöz pemfigoidde olası tetikleyicilerin belirlenmesi
Investigation of possible triggers in bullous pemphigoid
  1. Tez No: 919300
  2. Yazar: AYBÜKE PARLAKDAĞ KILCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN BOZKURT ŞAVK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Büllöz pemfigoid (BP) sıklıkla yaşlı popülasyonda gözlenir. Bu nedenle eşlik eden komorbiditeler ve bu komorbiditelere bağlı ilaç kullanımları mevcuttur. Biz çalışmamızda büllöz pemfigoid tanısı alan hastaların demografik özelliklerini, eşlik eden komorbiditelerini, ilaç kullanımını ve atopi öyküsünü inceleyerek olası büllöz pemfigoid tetikleyicilerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları kliniğine 1 Ocak 2015-1 Eylül 2022 tarihleri arasında başvuran 151 büllöz pemfigoid hastası çalışmaya alındı. Kontrol grubu 1 Ocak 2015- 1 Eylül 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, aktif hastalığı olmayıp genel muayene tanısıyla değerlendirilmiş hastalardan belirlendi. Hasta grubu ile uyumlu yaş ve cinsiyette 156 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta da vefat eden hastalar eski verilere ulaşım zorluğu nedeniyle analizlere dahil edilmedi. Hastaların demografik özelikleri (yaş, cinsiyet, yaşadığı bölge), eşlik eden komorbidite varlığı, malignite öyküsü, kullandığı ilaçlar, atopi öyküsü (alerjik rinit, astım, atopik dermatit), periferik kanda eozinofilisi olup olmadığı kaydedildi. Bulgular: Büllöz pemfigoid hasta popülasyonunu oluşturan 104 hastanın 62'si (%59.6) kadın, 42'si (%40.4) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 72.7±14.09'du. Oral mukoza tutulumu 23 (%22.1) hastada mevcuttu. BP hasta grubunda sık gözlenen komorbiditeler 76 (%73) hastada hipertansiyon (HT), 63 (%60.6) hastada diyabetes mellitus (DM), 28 (%26.9) hastada astım, 23 (%22.1) hastada hiperlipidemi 22 (%21.2) hastada osteoporozdu.
Özet (Çeviri)
Objective: Bullous pemphigoid (BP) is frequently observed in the elderly population. Hence, accompanying comorbidities and medication use related to these comorbidities are not rare. In our study, we aimed to identify possible triggers of this dermatosis by examining the demographic characteristics, accompanying comorbidities, medication use and atopy history of bullous pemphigoid patients. Materials and Methods: One hundred fifty-one bullous pemphigoid patients who had applied to Aydın Adnan Menderes University Skin and Venereology Clinic between January 1, 2015 and September 1, 2022 were included in the study. The control group was determined from patients who applied to Aydın Adnan Menderes University Family Medicine outpatient clinic between January 1, 2015 and September 1, 2022, did not have an active disease, and were evaluated with a general examination diagnosis. One hundred fifty-six patients with age and gender match with the patient group were included in the study. In both groups, deceased patients were not included in the analyzes due to the inability of accessing medical records. Demographic characteristics of the patients (age, gender, region of residence), presence of accompanying comorbidities, history of malignancy, medications used, history of atopy (allergic rhinitis, asthma, atopic dermatitis), and whether there was eosinophilia in the peripheral blood were recorded. Results: Of the 104 patients who made up the patient population, 62 (59.6%) were female and 42 (40.4%) were male. The mean age of the patients was 72.7±14.09 years. Oral mucosa involvement was present in 23 (22.1%) patients. The most frequently observed comorbidities in the BP patient group were hypertension (HT) in 76 (73.1%), diabetes mellitus (DM) in 63 (60.6%), asthma in 28 (26.9%), hyperlipidemia in 23 (22.1%) and osteoporosis in 22 (21.2%).