Spastik serebral palsili çocuklarda hippoterapi similatörünün alt ekstremite selektif motor kontrolü, denge ve gövde kontrolüne etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hippotherapy simulator on lower extremity selective motor control balance and trunk control in children with spastic cerebral palsy
- Tez No: 919301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan hippoterapi simülatörünün alt ekstremite selektif motor kontrolü, denge ve gövde kontrolüne etkisini incelemektir. SP'li bireyler hippoterapi simülatörü (HS) (n=13) ve kontrol grubu (KG) (n=13) olarak randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. HS grubuna 20 dakika konvansiyonel fizyoterapi ve 20 dakika hippoterapi simülatörü eğitimi, kontrol grubuna ise 40 dakika konvansiyonel fizyoterapi eğitimi 8 hafta süresince, haftada 2 kez uygulandı. SP'li bireylerin spastisite değerlendirmesi için Modifiye Asworth Skalası (MAS), selektif motor kontrol değerlendirmesi için Alt Ekstremite Selektif Motor Kontrol Skalası (AESKS), denge değerlendirmesi için Pediatrik Berg Denge Skalası (PBDS), gövde kontrolü değerlendirmesi için Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS) kullanıldı. Bireylerin başlangıç AESKS dominant taraf değerlerine göre grupların benzer oldukları bulundu (p=0,111), non-dominant tarafta ise kontrol grubunun yüksek olduğu görüldü (p=0,013). Tedavi sonrası HS grubunun dominant ve non-dominant taraf AESKS değerlerinde artış gözlendi (p0,05). Tedavi sonrası gruplar arası dominant ve non-dominant taraf AESKS değerleri benzer bulundu (p>0,05). Bireylerin başlangıç spastisite şiddetleri gastrocnemius dominant taraf değerleri gruplarda benzerdi (p=0,055). Diğer başlangıç spastisite şiddetleri farklılık gösterdi (p0,05). Bireylerin başlangıç denge değerlerinde kontrol grubunun değerlerinin yüksek olduğu bulundu (p=0,013). Her iki grupta müdahale sonrası denge skorlarında anlamlı artış bulundu (p0,05). Tedavi sonrası gruplar arası GKÖS toplam değerleri benzer bulundu (p=0,605). Bu bulgular, SP'li çocuklarda HS'nin alt ekstremite selektif motor kontrol, denge ve gövde kontrolünü geliştirmede konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanmasının faydalı olacağını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of hippotherapy simulator applied in addition to conventional physiotherapy on lower extremity selective motor control, balance and trunk control in children with Cerebral Palsy (CP). Individuals with CP were randomized into two groups as hippotherapy simulator (HS) (n=13) and control group (CG) (n=13). The HS group received 20 minutes of conventional physiotherapy and 20 minutes of hippotherapy simulator training and the control group received 40 minutes of conventional physiotherapy training twice a week for 8 weeks. Modified Asworth Scale (MAS) was used for spasticity assessment, Lower Extremity Selective Motor Control Scale (LEMSC) for selective motor control assessment, Pediatric Berg Balance Scale (PBDS) for balance assessment, and Trunk Control Measurement Scale (TCMS) for trunk control assessment. According to the baseline AESCS dominant side values of the individuals, the groups were similar (p=0.111), whereas the control group was higher on the non-dominant side (p=0.013). After treatment, an increase was observed in the dominant and non-dominant side AESCS values of the HS group (p0.05). Dominant and non-dominant side AESCS values were similar between groups after treatment (p>0.05). The baseline spasticity severities of the gastrocnemius dominant side values were similar in the groups (p=0.055). Other baseline spasticity severities differed (p0.05). In the initial balance values of the individuals, the values of the control group were found to be higher (p=0.013). There was a significant increase in balance scores after intervention in both groups (p0.05). After the treatment, the total values of the SCSS were similar between the groups (p=0.605). These findings suggest that HS may be useful in addition to conventional physiotherapy to improve lower extremity selective motor control, balance and trunk control in children with CP.