Farklı branşlardaki öğretmenlerin beslenme alışkanlıklarının,sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examining the nutritional habits, healthy lifestyle behaviors and nutritional knowledge levels of teachers in different branches
- Tez No: 919299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin beslenme alışkanlıkları, temel beslenme bilgisi ve besin tercihi bilgi durumlarının çeşitli sosyo-demografik değişkenler ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplam 90 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, sigara kullanımı, yaş ve sağlık sorunları ile temel beslenme bilgisi ve besin tercihi bilgi durumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, öğretmenlerin branşlarına göre beslenme bilgisi ve besin tercihi bilgi durumları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin temel beslenme bilgisi ve besin tercihi bilgi seviyelerinin, beden eğitimi ve fen bilimleri öğretmenlerine kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, düzenli beslenmeyen bireylerin besin tercihi bilgi seviyelerinin düzenli beslenen bireylere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun, bireylerin sağlıklı beslenme konusunda bilgi sahibi olmalarına rağmen, bu bilgiyi davranışlarına yansıtmakta zorlandıklarını gösterdiği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular, branşlara özgü beslenme eğitim programlarının uygulanmasının öğretmenlerin beslenme bilgilerini artırabileceğini ve sağlıklı besin tercihlerinin teşvik edilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, mevcut beslenme eğitimlerinin etkinliğinin artırılması için içeriklerin güncellenmesi ve etkileşimli, uygulamalı yöntemlerle zenginleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between teachers' nutritional habits, basic nutritional knowledge and food preference knowledge status and various socio-demographic variables. A total of 90 participants were included in the study. According to the results of the study, no significant difference was found between teachers' gender, marital status, smoking, age and health problems and basic nutritional knowledge and food preference knowledge status. However, significant differences were identified between teachers' nutritional knowledge and food preference knowledge status according to their branches. It was determined that pre-school teachers' basic nutritional knowledge and food preference knowledge levels were lower compared to physical education and science teachers. In addition, it was determined that individuals who did not eat regularly had higher food preference knowledge levels than individuals who ate regularly. It was concluded that this showed that although individuals were knowledge able about healthy nutrition, they struggle to reflect this knowledge in their behaviors. The findings obtained show that the implementation of branch-specific nutrition education programs could increase teachers' nutritional knowledge and contribute to the promotion of healthy food preferences. In addition, it is recommended that the content be updated and enriched with interactive and practical methods in order to increase the effectiveness of existing nutrition education.