Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış 9-12 yaş çocukların öz-şefkat düzeyleri ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the selfcompassion levels and attachment styles of 9-12 years old children diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder.
  1. Tez No: 919305
  2. Yazar: FATMA BETÜL YÖRÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma 12 yaş aralığındaki DEHB tanılı çocukların Öz-şefkat düzeyleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmamızın grubunu Bursa Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden DEHB tanılı 114 çocuk oluşturmuştur. Veriler, ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'', ''Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği'' ve ''Çocuklar İçin Öz - şefkat Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Öz-şefkat düzeyleri e bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyonu uygulanmıştır. Öğrencilerin Öz-şefkat düzeylerinin kullanımının yordayıcılarının incelenmesi için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler SPSS 26.0 paket yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarımıza göre çocukların Öz-şefkat düzeyleri e bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgusu elde edilmiştir. Çocukların Öz-şefkat düzeyleri ile yaşları ile sınıf düzeyleri, gelir düzeyi ve ailedeki çocuk sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Öz-şefkat düzeyi ile çocukların cinsiyetleri ile anne baba eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bağlanma stili ile çocukların yaşı ve sınıf düzeyi, cinsiyet, anne ve baba eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve ailedeki çocuk sayısı değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research was conducted to examine the relationship between the self-compassion levels and attachment styles of children diagnosed with ADHD between the ages of 9- 12. The group of our research, which was conducted using the relational screening model from general screening models, consisted of 114 children diagnosed with ADHD who applied to the Bursa City Hospital Child and Adolescent Psychiatry Polyclinic and agreed to participate in the research. Data were collected using the ''Socio-demographic Information Form'', ''Kerns Secure Attachment Scale'' and ''Self-Compassion Scale for Children''. Pearson correlation was applied to examine the relationship between self-compassion levels and attachment styles. Hierarchical regression analysis was applied to examine the predictors of the use of students' self-compassion levels. Analyses were performed using SPSS 26.0 package software. According to our research results, a significant relationship was found between children's self-compassion levels and attachment styles. A significant relationship was found between children's self- compassion levels and the variables of their age and grade level, income level and number of children in the family. No significant relationship was found between the level of self-compassion and the gender of the children and the level of education of the parents. It was concluded that there was no significant relationship between the attachment style and the age and grade level of the children, gender, level of education of the mother and father, income level and the number of children in the family.