İlaç tedavisi ve alternatif yöntemlerin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocuklarda anksiyete ve yaşam kalitesine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of medical treatment and alternative methods on anxiety and quality of life in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 432639
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, dikkat eksikliği hiperaktivite tanısı almış çocuklarda yaşam kalitesinin yüksek, kaygı düzeyinin düşük olmasına etken olan tedavilerin neler olduğunu saptamaktır. Rastgele yöntemle seçilmiş 9-12 yaş arası 101 çocuğun katıldığı bu araştırmada, yapılan online anketlerden elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Kısmi korelasyon ve bağımsız t-test analizleriyle ilaç tedavisi, psikoterapi, vitamin takviyesi ve bazı uygulamaların yaşam kalitesi ve sürekli kaygıya olan etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, DEHB şiddeti kontrol edildiğinde, balık yağı kullanan DEHB tanısı almış çocuklarda sürekli kaygı düzeyinin anlamlı ölçüde düşük çıktığı görülmüştür. İlaç tedavisi ve balık yağı kombinesi de düşük sürekli kaygı ile ilişkili çıkmıştır. Diğer tedavi yöntemlerinin ise sürekli kaygı ve yaşam kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, DEHB, Yaşam Kalitesi, Sürekli Kaygı, Çocuklarda DEHB, Omega-3, Balık Yağı
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the factors affecting life quality and trait anxiety in children with attention deficit hyperactivity disorder. Randomly chosen 101 children, all of whom are between 9 and 12 years of age, participated in this study and filled online questionnaires. Thereafter, the data analysis was conducted using the SPSS Program. Medical treatment, psychotherapy, vitamin supplement and some other applications were assessed in comparison using partial correlations and independent t-test. In conclusion, by means of symptom severity, the children who consumed cod oil supplement were found to be significantly low in trait anxiety levels. The combination of fish oil and medical treatment also had significant effects on trait anxiety. The other treatment techniques had no significant effects on children's trait in anxiety and pediatric life quality levels. Key Words : Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD, Quality of Life, Trait Anxiety, ADHD in Children, Omega-3, Fish Oil