Akut pulmoner tromboemboli tanılı hastalarda serum oncostatin M düzeylerinin araştırılması
Examination of serum oncostatin M levels in patients diagnosed with acute pulmonary thromboemboli
- Tez No: 919309
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Pulmoner tromboemboliler dünya genelinde mortalite sebeplerinin önde gelen hastalıklarından biridir. Pulmoner tromboembolinin başvuru şikayetleri nonspesifik semptomlardan olması sebebiyle insidansı tam hesaplanamamakla birlikte 60-70/100.000'den fazla olduğu düşünülmektedir. Tüm hastane içi ölümlerin %5-15'inden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple acil servislerde hastalara hızlı tanı konulmalı ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Acil servislere başvuru kliniği basit bir atipik göğüs ağrısından ciddi bir şok ve solunum yetmezliğine kadar geniş bir yelpazededir. Ayrıcı tanılara birçok hastalığın girmesi sebebiyle tanı koymak zor olsa da mortalite ile sonuçlanabileceği için erken tanı koymak son derece önemlidir. Literatürde spesifik olarak tanı koyduruculuğu kanıtlanan bir biyomarker bulunmamaktadır. Bu sebeple iskemik hastalık durumlarında artması beklenen Oncostatin M biyomarkerının pulmoner tromboemboli hastalarında tanısal değerliliğini araştırmak istedik. Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirildi. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan pulmoner tromboemboli kliniği olan 44 PTE pozitif hasta, 22 PTE negatif hasta ve 22 pulmoner tromboemboli kliniği olmayan kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolisms are one of the leading causes of mortality worldwide. Although the incidence of pulmonary thromboembolism cannot be calculated exactly because the presenting complaints are nonspecific symptoms, it is thought to be more than 60-70/100,000. It is thought to be responsible for 5-15% of all in-hospital deaths. For this reason, patients must be diagnosed quickly in the emergency department and treatment must be started. Clinical presentation to emergency departments ranges from a simple atypical chest pain to severe shock and respiratory failure. Although it is difficult to make a diagnosis because many diseases are included in the differential diagnoses, it is extremely important to make an early diagnosis as it can result in mortality. There is no biomarker specifically proven to be diagnostic in the literature. For this reason, we wanted to investigate the diagnostic value of the Oncostatin M biomarker, which is expected to increase in ischemic disease situations, in patients with pulmonary thromboembolism. Our study was monocentric and conducted prospectively in the emergency department of a tertiary university hospital. Our study included 44 PTE positive patients with a pulmonary thromboembolism clinic, 22 PTE negative patients and a control group of 22 people without a pulmonary thromboembolism clinic who met the inclusion criteria.