The financial impact of esg disclosure on saudi companies: A study of voluntary reporting under the tadawul initiative
Suudi şirketlerinde esg açıklamalarının finansal etkisi: Tadawul girişimi kapsamında gönüllü raporlama üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 919308
  2. Yazar: NADA YESLAM SALEM AL -SAIARY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında başlayan girişimden 2024 yılına kadar, Suudi borsasında (Tadawul) listelenen şirketler arasında çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) açıklamaları ile firma performansı arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Çalışmada Bloomberg veritabanı kullanılmış ve 384 şirketin finansal verileri analiz edilmiştir. Ancak, 2024 yılına kadar sadece 52 şirketin ESG skorlarının mevcut olduğu belirlenmiştir. Araştırma, ESG raporlamasının finansal sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini inceleyerek çevresel yönetim, sosyal sorumluluk ve kurumsal yönetişim arasındaki ilişkiye vurgu yapmaktadır. Bulgular, ESG açıklama skorunun kar marjı, piyasa değeri, sürdürülebilir büyüme oranları ve gelirler gibi temel finansal göstergelerle pozitif bir korelasyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ilişkileri analiz ederek, çalışma etkili ESG uygulamalarının kurumsal piyasa imajı ve itibarı, yatırımcı sadakati ve genel finansal performansı nasıl destekleyebileceğine dair anlayışı artırmayı hedeflemektedir; özellikle Suudi Arabistan'ın kendine özgü bağlamı içinde. Bu çalışma, Suudi Arabistan'ın gelişmekte olan piyasasında ESG açıklamalarının etkisine ilişkin literatürdeki ampirik boşluğu doldurmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interconnectedness between environmental, social, and governance (ESG) disclosure and firm performance among the listed companies on the Saudi exchange (Tadawul) from 2018, when the initiative started, till 2024. The study employed the Bloomberg database, and financial data for 384 companies was analyzed, revealing that only 52 companies had available ESG scores up to 2024. The research explores the effect of ESG reporting on financial sustainability, emphasizing the relationship between environmental stewardship, social responsibility, and corporate governance. The finding provides empirical evidence of a positive correlation between ESG disclosure score and key financial metrics, including profit margin, market capitalization, sustainable growth rates, and revenues. By analyzing the co-relation, the study aims to enhance understanding of how effective ESG practices can foster corporate market image and reputation, investor loyalty, and overall financial performance, particularly within the unique context of Saudi Arabia. This study contributes to filling the empirical gap in the literature related to the impact of ESG disclosure in the emerging market of Saudi Arabia.