Ayak masajı ve sanal gerçeklik uygulamalarının hemodiyaliz semptomlarına ve konfor düzeyine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of foot massage and virtual reality applications on hemodialysis symptoms and comfort level
- Tez No: 919312
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ayak masajı ve sanal gerçeklik uygulamalarının hemodiyaliz semptomlarına ve konfor düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen çalışmanın evrenini bir devlet hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde hemodiyaliz uygulanan 110 hasta, örneklemini ise 21 ayak masajı, 21 sanal gerçeklik ve 21 kontrol grubu olmak üzere 63 hasta oluşturdu. Veriler 05.06.2023-29.09.2023 tarihleri arasında bir devlet hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde hemodiyaliz uygulanan hastalara“Hasta Bilgi Formu”ile ön test 'Diyaliz Semptom İndeksi' ve 'Hemodiyaliz Konfor Ölçeği' uygulanarak toplandı. Ayak masajı grubuna dört hafta boyunca haftanın üç günü her ayağa 10'ar dakika olmak üzere toplam 20'şer dakika ayak masajı uygulandı. Sanal gerçeklik grubuna dört hafta boyunca haftanın üç günü 10'ar dakika sanal gerçeklik uygulaması yapıldı. Kontrol grubu kurumun sunduğu hemşirelik bakımından faydalandı. İkinci haftanın sonunda ayak masajı, sanal gerçeklik ve kontrol grubuna ara ölçüm olarak 'DSİ' uygulandı. Beşinci hafta ayak masajı, sanal gerçeklik ve kontrol grubuna son test olarak 'DSİ' ve 'HDKÖ' uygulandı. Veriler Ki-Kare, ANOVA, Bonferroni ve Fisher Freeman Halton testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The population of the randomised controlled study, which was carried out to examine the effect of foot massage and virtual reality applications on hemodialysis symptoms and comfort level, consisted of 110 patients receiving hemodialysis treatment in a state hospital Hemodialysis Unit, and the sample consisted of 63 patients, including 21 foot massage, 21 virtual reality and 21 control group. Data were collected by applying the 'Patient Information Form', pre-test 'Dialysis Symptom Index' and 'Hemodialysis Comfort Scale' to patients receiving hemodialysis treatment in a state hospital Hemodialysis Unit between 05.06.2023-29.09.2023. Foot massage was applied to the foot massage group for a total of 20 minutes, 10 minutes for each foot, three days a week for four weeks. The virtual reality group received 10 minutes of virtual reality application three days a week for four weeks. The control group benefited from the nursing care provided by the institution. At the end of the second week, the foot massage, virtual reality and control groups were administered 'DSI' as an interim measurement. In the fifth week, foot massage, virtual reality and control group were administered 'DSI' and 'HDCS' as a post-test. Data were analysed by Chi-Square, ANOVA, Bonferroni and Fisher Freeman Halton test.