Sigara kullanımının kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of smoking on blood parameters
- Tez No: 919313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara bırakma polikliniğine ve aile hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerde sigara kullanımının kan parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Ağustos 2023 ile 1 Ağustos 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma ve Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvurmuş 18-65 yaş arası dosya verisi eksiksiz olan ve kronik hastalığı olmayan erişkin kişilerin verileriyle yapıldı. Çalışmada örneklem büyüklüğü belirlenmemiş olup evrenin tümü hedeflendi ve verilerine ulaşılabilen 317 kişiyle çalışma tamamlandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SMOKING ON BLOOD PARAMETERS Aim: The aim of this study was to investigate the effects of smoking on blood parameters in individuals who applied to the smoking cessation outpatient clinic and family medicine outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital. Materials and Methods: Our study was conducted with the data of adults aged 18-65 years who applied to the Smoking Cessation and Family Medicine Outpatient Clinics of the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital between 1 August 2023 and 1 August 2024 with complete file data and without chronic disease. The sample size was not determined in the study, the entire population was targeted and the study was completed with 317 individuals whose data could be accessed. The data collected throughout the study were analysed with IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) software.