Peptit protein yapılı etkin madde içeren lipit temelli ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi
Development of lipid-based drug delivery systems containing biologically active peptide protein
- Tez No: 919311
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞAFAK TEKSİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Peptit protein yapılı etkin maddelerin oral yoldan verilmesi amacıyla lipit temelli ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilebilmesi için model madde olarak interlökin-2 seçilmiştir. İnterlökin-2 böbrek kanserinin immünolojik tedavisinde kullanılan bir sitokindir. Tez çalışması kapsamında, interlökin-2'nin parenteral kullanımına alternatif olarak oral yolla kullanılması için çoklu nanoemülsiyon formülasyonunun hazırlanması amaçlanmıştır. Çoklu emülsiyonlar, protein yapılı ilaçları yapılarında uzun süre koruma yeteneğine sahiptir. Bu tip formülasyonlarda ilaç salımı yavaş gerçekleşir ve formülasyonda bulunan yardımcı maddeler, protein moleküllerinin biyolojik bariyerlerden geçişini artırarak bu yaklaşımları umut verici bir seçenek haline getirmektedir. Bu doğrultuda, formülasyon bileşenleri arasındaki etkileşimleri moleküler düzeyde incelemek için moleküler dinamik simülasyonlardan yararlanılmış ve interlökin-2 yüklü çoklu nanoemülsiyon formülasyonları in siliko destekli olarak mikroakışkanlaştırıcı kullanılarak geliştirilmiştir. İnterlökin-2 ve farklı yardımcı maddeler arasında simülasyonlar gerçekleştirilerek analiz edilmiştir. Elde edilen in siliko sonuçlara uygun olarak hazırlanan interlökin-2 yüklü nanoemülsiyon formülasyonları damlacık boyutu, polidispersite indeksi, zeta potansiyeli, viskozite, yüzey gerilimi, elektrik iletkenliği, stabilite ve in vitro salım çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Formülasyonun sindirimi ise in vitro lipoliz çalışmalarıyla incelenmiştir. Formülasyonda bulunan proteaz inhibitörü, lipoliz çalışmalarında proteoliz oranını azaltarak interlökin-2'nin daha stabil kalmasını sağlamıştır. Formülasyonların antiproliferatif etkinliği, PBMC ile ko-kültüre edilmiş A498 hücre hattı kullanılarak değerlendirilmiştir. İnterlökin-2 yüklü formülasyon, interlökin-2 çözeltisine göre PBMC hücrelerinin hücre canlılığını artırırken, PBMC hücrelerini uyararak A498 hücrelerinin sağ kalım oranını düşürmektedir. Nanoemülsiyon formülasyonunun sferoitlere penetrasyonu, referans çözeltiye göre daha fazla bulunmuş ve hücre kültürü çalışmaları ile bu formülasyonun interlökin-2'nin antikanser etkinliğini artırdığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, interlökin-2 içeren nanoemülsiyon formülasyonlarının, interlökin-2 çözeltisine kıyasla hem yapısını hem de biyolojik aktivitesini koruyarak kanser hücrelerine karşı etkinliğini artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Interleukin-2 has been chosen as a model compound for the development of lipid-based drug delivery systems for the oral administration of peptide-protein pharmaceutical ingredients. Interleukin-2 is a cytokine used in the immunological treatment of renal cancer. The aim of this thesis is to develop a double nanoemulsion formulation for oral administration as an alternative to the parenteral use of interleukin-2. Double emulsions have the ability to preserve protein-based drugs for an extended period. In these types of formulations, drug release occurs slowly, and the excipients in the formulation enhance the transport of protein molecules through biological barriers, making these approaches a promising option. In this regard, molecular dynamics simulations were used to examine the interactions between formulation components at the molecular level, and interleukin-2-loaded multiple nanoemulsion formulations were developed using a microfluidizer, supported by in silico techniques. Simulations were conducted and analyzed between interleukin-2 and various excipients. According to the results of in silico, interleukin-2-loaded nanoemulsion formulations were developed and evaluated through droplet size, polydispersity index, zeta potential, viscosity, surface tension, electrical conductivity, stability, and in vitro release studies. The digestion of the formulation was investigated by in vitro lipolysis studies. The protease inhibitor present in the formulation reduced proteolysis during lipolysis studies, ensuring that interleukin-2 remained more stable. The antiproliferative activity of the formulations was evaluated using the A498 cell line co-cultured with PBMCs. The interleukin-2-loaded formulation increased the cell viability of PBMCs compared to the interleukin-2 solution, while it reduced the survival rate of A498 cells by stimulating the PBMC cells. The penetration of the nanoemulsion formulation into spheroids was found to be higher than the reference solution, and cell culture studies demonstrated that this formulation enhanced the anticancer activity of interleukin-2. These results indicate that interleukin-2-loaded nanoemulsion formulations enhance anticancer efficacy by maintaining both the structure and biological activity of interleukin-2 compared to the interleukin-2 solution.