Kadın doğum acil servisine başvuran gebe kadınların başvuru nedenleri ile anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the reasons for application and anxiety levels of pregnant women who apply to the gynecology and obstetrics emergency service
  1. Tez No: 919329
  2. Yazar: AYŞE KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, kadın doğum acil servisine başvuru yapan gebelerin başvuru nedenleri ile anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma Kasım 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binasında dahil etme kriterlerini karşılayan 302 gebe ile yürütülmüştür. Veriler Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılan sayısal değişkenlerin iki grupta karşılaştırmasında Student t testi kullanılmıştır. Normal dağılan sayısal değişkenlerin bağımsız gruplardaki ortalamalarının karşılaştırılması için One-way Anova testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada gebelerin durumluk kaygı düzeylerinin orta-yüksek, sürekli kaygılarının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kadın doğum acil servisine yapılan en çok üç başvurunun sırasıyla kanama, kontraksiyon ve doğum olduğu saptanmıştır. Gebe kadınların kanama, kontraksiyon, doğum, amniyon mayi gelmesi, düşük, bebek hareketlerinin azalması ve bulantı/kusma nedeniyle acil servise başvurma durumu ile durumluk kaygı arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional research to examine the relationship between the reasons for the obstetric emergency department visits and the anxiety levels of pregnant women. The research was carried out with 302 pregnant women who met the inclusion criteria at the Women's Health and Children's Diseases Additional Service Building of Necip Fazıl City Hospital between November 2023 and February 2024. Data were collected through the State-Trait Anxiety Scale and the Personal Information Form. Data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. The Student t-test was used to compare normally distributed numerical variables between two groups. One-way ANOVA was used to compare the means of numerical variables in independent groups. The study found that the state anxiety levels of pregnant women were moderate to high, while their trait anxiety levels were moderate. The most common reasons for visits to the obstetric emergency department were found to be bleeding, contractions, and labor. A significant difference was found between state anxiety and reasons for emergency department visits such as bleeding, contractions, labor, amniotic fluid leakage, miscarriage, decreased fetal movement, and nausea/vomiting.