Enhancing thermal comfort of residential buildings in humid hot regions adopting passive design strategies
Pasif soğutma tasarımı ile nemli sıcak bölgelerdeki konut binalarının ısı konforunu artırmak
- Tez No: 919332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Nemli sıcak bölgelerdeki çoğu bina, klima cihazlarının kullanımı nedeniyle büyük bir enerji tüketimi gerektirir ve enerji israfına neden olur. Sonuç olarak, bu araştırma, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki sıcak nemli bölgelerde termal konfor elde etmek ve enerji talebini azaltmak için pasif soğutma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmayı yürütmek için, başlangıçta özellikle sıcak nemli bölgelerde olmak üzere pasif soğutma stratejileri hakkında geniş ve yoğun bir literatür taraması yapıldı. Sıcak nemli bölgelerdeki tüm geleneksel pasif soğutma stratejileri incelendi ve pasif soğutma stratejilerinin performansını iyileştirmek için tüm modern yeniliklerden bahsedildi. Kapsamlı literatür taraması yapıldıktan sonra, Abu Dabi'deki konut binalarındaki termal konforu değerlendirmek için nüfusu hedefleyen bir anket yapıldı. Ayrıca, yürütülen literatür taramasına dayanarak belirlenen pasif soğutma stratejilerinin uygulama kapsamını doğrulamak için 30 binayı içeren bir saha çalışması yapıldı. Sıcak nemli bölgelerde pasif soğutma stratejilerinin uygulanmasındaki eksiklikler not edildikten sonra, bir konut villası vaka çalışması olarak seçildi ve mevcut uygulanan stratejilerin etkisizliğini doğrulamak için binanın içinde ve dışında sıcaklık okumaları alındı. Binanın içinde ve dışında termometre kullanılarak kaydedilen sıcaklık ölçümleri ve pasif soğutma stratejilerinin kapsamlı literatür taramasına dayanarak, geleneksel pasif soğutma stratejileri önerildi ve önerilen tasarım stratejileri, binanın iç mekanındaki termal konforu artırmak için AutoCAD 3d Max ve Lumion Yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Ek olarak, bu çalışma, yürütülen kapsamlı literatür taraması kullanılarak yönergeler oluşturabilir ve bu yönergeler, doğal havalandırma türleri, çatılar, duvarlar ve avlu cepheleri, yalıtım ve yapı malzemeleri açısından nemli sıcak bölgelerde pasif soğutma stratejilerini içerir. Dahası, bu çalışma nemli sıcak bölgelerde pasif soğutma tasarımının son yenilikçi stratejilerini tanıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most buildings in humid hot regions require a huge energy consumption due to using air conditioning devices and result in waste in energy .Consequently , this research aims to study passive cooling strategies in hot humid regions in the Emirates to achieve thermal comfort and reduce energy demand . To conduct the study, a broad and intensive literature review was initially conducted on passive cooling strategies, especially in hot humid regions. All traditional passive cooling strategies in hot humid regions were studied, and all modern innovations to improve the performance of passive cooling strategies were mentioned. After conducting the extensive literature review, a questionnaire targeting the population was conducted to evaluate the thermal comfort in residential buildings in Abu Dhabi. A field study was also conducted that included 30 buildings to verify the extent of the application of passive cooling strategies that were identified based on the literature review that was conducted. After noting the shortcomings in the application of passive cooling strategies in hot humid regions, a residential villa was selected as a case study and temperature readings were taken inside and outside the building to verify the ineffectiveness of the current applied strategies. Based on the temperature measurements inside and outside the building that were recorded using a thermometer and the extensive literature review of passive cooling strategies, traditional passive cooling strategies were proposed and the suggestion design strategies were carried out using AutoCAD 3d Max and Lumion Software to enhance thermal comfort indoor the building .In addition , This study could establish guidelines using comprehensive literature review conducted and these guidelines comprise passive cooling strategies in humid hot region in terms of natural ventilation types, roofs, walls and courtyards facades, insulation and building materials. Moreover, this study introduces recent innovated strategies of passive cooling design in humid hot regions.