Androgenetik alopesili hastalarda serum pentraxin (PTX3) düzeyi ile hastalık evresi ve süresi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum pentraxin (PTX3) level and disease stage and duration in patients with androgenetic alopecia
  1. Tez No: 919333
  2. Yazar: MERAL ÖZSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Androgenetik alopesi (AGA) veya erkek tipi saç dökülmesi en çok teşhis edilen saç dökülmesi disfonksiyonudur. Androjen hormon fazlalığı, ileri yaş ve kalıtımsal etkiler AGA'nın ortaya çıkmasına neden olabilirler. Ancak patofizyolojisi her cinsiyette açıkça bilinmemektedir. AGA'nın androjen metabolizmasının yanı sıra AGA'nın inflamatuar sitokinlerin ekspresyonundaki düzensizlikle ilişkili olduğu ve kronik mikro inflamasyonun ağırlaştırıcı bir faktör olduğu düşünülmektedir. Pentraksin-3(PTX-3), proinflamatuar sitokinler, lipopolisakkaritler, mikrobiyal kompanentler ve iskemi ile aktiflenen ve neredeyse tüm hücre tiplerinden salınırlar ve inflamasyon, doğal bağışıklık ve doku tamirinde rol oynarlar. Bu çalışmada PTX-3 ile AGA arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran ve gönüllü olmayı kabul eden AGA tanısı alan 18-50 yaşları arasındaki katılımcılar üzerinden yapılmıştır. AGA öyküsü başlangıcı 5 yıllık olan 20 kadın ve 20 erkek hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer AGA öyküsü başlangıcı 5 yıldan uzun olan 20 kadın ve 20 erkek hasta ve AGA ve herhangi bir sistemik ya da dermatolojik hastalığı olmayan 20 kadın ve 20 erkek sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 120 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Serum PTX3 ölçümü ve biyokimyasal analiz için hasta grupları ve kontrol grubundan birer tüp venöz kan örneği alındı. PTX3 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri yapıldı ve p < 0.05 değeri anlamlı kabul edildi. AGA olmayanlara göre AGA olanlarda PTX-3 seviyelerini istatiksel olarak anlamlı yüksek saptadık (p < 0.001). Kadın grubunda AGA(+) ve 5 yıldan fazla hastalığı olanlarda yüksek PTX-3 seviyeleri anlamlı bulunurken erkek grubunda herhangi bir fark saptanmadı. Kadında ve erkekte alopesi evreleri ile PTX-3 seviyelerinin arasındaki herhangi bir korelasyon saptanmadı. ROC analizi sonucunda kadınlarda 1245.5 ve erkeklerde 1362.5 cut-off seviyesinin üzerindeki PTX-3 seviyelerinin AGA varlığını öngörebileceği hesaplanmıştır ve bu analiz istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.001). Sonuç olarak; hem erkeklerde hem de kadınlarda AGA(+) olan grupta yüksek PTX-3 seviyelerini anlamlı olarak yüksek bulduk ve bu yüksek seviyelerinin AGA varlığında anlamlığı ROC analizinde gösterildi. PTX-3 inflamasyon, doğal bağışıklık ve doku tamirinde rol oynar. Çalışmamızdaki AGA'lı hastalardaki yüksek PTX-3 seviyelerinin AGA'deki inflamasyon ile ilişkili olduğunu ve yüksek PTX-3 seviyelerinin AGA varlığında anlamlı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Androgenetic alopecia (AGA) or male pattern hair loss is the most commonly diagnosed hair loss dysfunction. It is thought that genetic factors, androgens and age play a role in the formation of AGA. It is known that AGA has a polygenetic feature, but its pathophysiology and genetics are not fully understood. In addition to androgen metabolism, AGA is thought to be associated with dysregulation in the expression of inflammatory cytokines and that chronic microinflammation is an aggravating factor. Pentraxin-3 (PTX-3) is released from proinflammatory cytokines, lipopolysaccharides, microbial components and ischemia-activated and almost all cell types and play a role in inflammation, innate immunity and tissue repair. The aim of this study was to evaluate the relationship between PTX-3 and AGA. This study was conducted on participants aged 18-50 who were diagnosed with AGA and who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital Dermatology clinic and accepted to volunteer. A total of 120 participants were included in the study, including 20 female and 20 male patients with an AGA history of 5 years onset, 20 female and 20 male patients with an AGA history of more than 5 years onset and 20 female and 20 male healthy volunteers without AGA and any systemic or dermatological disease. One tube of venous blood sample was taken from the patient groups and the control group for serum PTX3 measurement and biochemical analysis. PTX3 levels were analyzed by ELISA method. Statistical analysis of the obtained data was performed and p < 0.05 was considered significant. We found statistically significant higher PTX-3 levels in AGA patients compared to those without AGA (p < 0.001). While high PTX-3 levels were found to be significant in the female group with AGA(+) and those with disease for more than 5 years, no difference was found in the male group. No correlation was found between alopecia stages and PTX-3 levels in women and men. As a result of ROC analysis, it was calculated that PTX-3 levels above the cut-off level of 1245.5 in women and 1362.5 in men could predict the presence of AGA, and this analysis was found to be statistically significant (p < 0.001). In conclusion; we found high PTX-3 levels in both males and females with AGA(+) group significantly high and the significance of these high levels in the presence of AGA was shown in ROC analysis. PTX-3 plays a role in inflammation, innate immunity and tissue repair. We think that high PTX-3 levels in AGA patients in our study are related to inflammation in AGA and high PTX-3 levels are significant in the presence of AGA.