Kahramanmaraş ilinde takım sporuyla ilgilenen sporcuların sporda toparlanma bilgi düzeyi
The information level of athletes involved in team sports for recovery in sports in Kahramanmaraş province
- Tez No: 919331
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilinçli olarak yapılan fiziksel aktivite veya spor branĢı aktivite sonrasında bireyin organizmasının normal seviyesine dönme sürecine toparlanma olarak değerlendirilmektedir. Bu çalıĢma, KahramanmaraĢ ilinde takım sporuyla ilgilenen sporcuların sporda toparlanma bilgi düzeyi seviyelerini incelemeyi amaçlamaktadır. AraĢtırma betimsel nitelikte olup metot olarak tarama yöntemi uygulanmıĢtır. AraĢtırmanın örneklemini 14-20 yaĢ aralığında olan 100 basketbol erkek sporcusu oluĢturmuĢtur. AraĢtırmada, takım sporuyla uğraĢan bireylerin sporda toparlanma bilgi düzeylerini belirlemek için, araĢtırmacı tarafından hazırlanmıĢ olan kiĢisel bilgi formu ile Aydemir ve arkadaĢları tarafından sporcunun toparlanma bilgi düzeyini ölçüp sporda toparlanma hakkında bilgi sahibi olup olmadığı konusunda bilgi sunan „‟sporda toparlanma bilgi testi‟‟ anketi kullanılmıĢtır. Tüm sorular aynı puan değerine (7,14) sahip ve test puanı 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of the individual's organism returning to its normal level after a conscious physical activity or sports branch activity is evaluated as recovery. This study aims to examine the knowledge levels of athletes involved in team sports in KahramanmaraĢ province regarding recovery in sports. The research is descriptive and the scanning method was applied as a method. The sample of the study consists of 100 male basketball athletes between the ages of 14-20. In the study, in order to determine the knowledge levels of individuals involved in team sports regarding recovery in sports, the personal information form prepared by the researcher and the“recovery knowledge test in sports”survey prepared by Aydemir et al., which measures the athlete's recovery knowledge level and provides information about whether they have knowledge about recovery in sports, were used. All questions have the same score value (7,14) and the test score is evaluated out of 100 points.