Revizyon ön çapraz bağ vakalarında hamstring ve bone tendon bone otogreftleri yapılan hastaların klinik olarak karşılaştırılması
Clinical comparison of patients who received hamstring and bone tendon bone autograft in revision anterior cross ligament cases
  1. Tez No: 919359
  2. Yazar: SAİT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde gerçekleştirilen revizyon ÖÇB cerrahileri incelenmiştir. Ameliyat teknikleri, demografik veriler, intraoperatif ve postoperatif erken ve geç dönem komplikasyon yönetimi, postoperatif klinik sonuçlar ve IKDC 2000, Lysholm ve SF-36 gibi pek çok parametre detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Bu değerlendirmenin amacı, revizyon ÖÇB cerrahisinin sonuçlarını iyileştirmek, komplikasyonları azaltmak ve fiziksel olarak aktif bireylerde bu sonuçları etkileyen faktörleri derinlemesine anlamaktır. Materyal-Metod: Bu retrospektif çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2015 ile 2023 arasında ön çapraz bağ rerüptürü nedeniyle cerrahi tedavi gören hastaları değerlendirmiştir. Etik onay alındıktan sonra, hastaların muayene bulguları, yaralanma detayları, radyolojik görüntüler ve cerrahi teknikler kaydedilmiştir. Hamstring ve bone tendon bone(BTB)OLARAK iki cerrahi teknik grubu analiz edilmiş ve sonuçlar IKDC, SF-36, ve Lysholm ölçekleri kullanılarak değerlendirilmiştir, ek laboratuvar veya görüntüleme yapılmamıştır. Bulgular: Bu retrospektif çalışmada ortalama yaşı 29.2 olan hastaların %52'sinde sol, %48'inde sağ ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları tespit edilmiştir, çoğunlukla spor yaralanmalarından kaynaklanmaktadır. Preoperatif bulgular arasında %16.7 oranında diz ağrısı, %35.7 meniskopati, %33.3 pozitif ön çekmece testi, %35.7 pozitif Lachman testi ve %19 kondral lezyon oranları saptanmıştır. Cerrahi sonrası ön çekmece testi oranı %26.2'ye, Lachman testi %31'e düşmüş, kondral lezyon oranı %19 olarak sabit kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study examines revision anterior cruciate ligament (ACL) surgeries performed at our clinic. Surgical techniques, demographic data, management of intraoperative and early and late postoperative complications, postoperative clinical outcomes, and several parameters including IKDC 2000, Lysholm, and SF-36 scores were thoroughly evaluated and analyzed. The aim of this assessment is to improve the outcomes of revision ACL surgery, reduce complications, and deeply understand the factors affecting these outcomes in physically active individuals. Material and Method: This retrospective study evaluated patients treated for anterior cruciate ligament re-rupture at Dicle University Faculty of Medicine between 2015 and 2023. After obtaining ethical approval, patients' examination findings, injury details, radiological images, and surgical techniques were recorded. Two surgical technique groups, hamstring and bone tendon bone (BTB), were analyzed, and outcomes were evaluated using IKDC, SF-36, and Lysholm scales without additional laboratory or imaging. Results: In this retrospective study, 52% of patients with an average age of 29.2 had left ACL injuries, and 48% had right ACL injuries, mostly resulting from sports injuries. Preoperative findings included 16.7% knee pain, 35.7% meniscopathy, 33.3% positive anterior drawer test, 35.7% positive Lachman test, and 19% chondral lesions. Post-surgery, the rate of the anterior drawer test decreased to 26.2%, Lachman test to 31%, while the rate of chondral lesions remained at 19%.