Sanayi üretim indeks sayıları ve Türkiye'de uygulamaları
- Tez No: 4656
- Danışmanlar: DR. M. ERDAL GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
iv ÖZET Tü rkiye * dfe.. Devlet İstatistik Enstitüsü 1981 yılından bu yana ftçer-aylık dönemlerle hesaplayıp yayınlamakta olduğu imalat sanayii üretim indeks sayılarının çeşitli yararları vardır. Bunlardan en önemlileri ülke ekonomi sindeki genel yapısal gelişmenin ve konjonktürel dalga lanmaların izlenip incelenmesine katkıda' bulunmaları- - dır» DÎE Sanayi üretin indeks sayılarının hesaplanmasında önemli bir revizyonu 1936 yılında yapmıştır. Temel yıl 1981 den 1986 ya aktarılmış ve tartılar 1986 sonrası için güncelleştirilerek 1986 tartıları kullanılmaya baş lanmıştır. Bu çalışmada, 1981-86 dönemi için yeni bir tiçer -aylık dönemsel indeks hesaplanmıştır. Amaç, 1981-86 dönemi için gerek bireysel serileri gerekse tartılı toplamları 1981 % den itibaren 1986 sonrasını da kapsayacak şekilde sürekli bir seri olarak birleştirmektir. Bu amaçla, 1981-86 yılları için üçer-aylık dönemler iti bariyle yeni bir indeks, 1986 temeliyle hesaplanmış ve 1981 yılından beri karşılaştırılabilir sürekli bir seri elde edilmiştir. Yeni ve eski serilerin büyüme hızları ve tepe ile çukur zamanlamaları Şekil üzerinde karşılaştırılmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The manufacturing industries production index calculated by the State Instute of Statistics (SIS) of Turkey, on a quarterly basis since 1981, is of special interest in illuminating structural developments and the course of the business cycle in the national economy. SIS has completed a general revision of its index of industrial production in 1986 moving the base year from 1981 to 1986 and updating the weights to 1986 value added ratios in the calculation of the index since 1986. In this study, a new quarterly index is calculated for the period of 1981-86 and, the individual series and the ?weighted aggregates have been linked, to form a continuous index series since 1981. i'or this purpose, a new index has been calculated with the new base 1986, for the period of 1981-86 on a quarterly basis and a comparable continuous series has been constructed since 1981. The growth rates and the timing of the peaks and troughs of the old and new series are graphed and compared.